Synthesis and characterization of near-IR emissive tetra styryl-bodipy based light harvesting energy transfer cassettes
Yakın kızıl ötesi emisyonu olan tetrastiril-bodipy yapısındaki ışık hasatı yapan enerji trasnfer kasetlerinin sentezi ve karakterizasyonu
- Tez No: 286314
- Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN UMUT AKKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Işık hasat eden anten sistemleri anten birimleri tarafından ışıgın hasat edilmesi için kullanılırlar. Bu sistemleri kullanarak ışık, alıcı birime aktarılır ve alıcıda belirli bir dalgaboyunda daha fazla yoğunlaştırılmış enerji toplanır. Bu çalışmada, büyük Stokes kaymasına sahip olan ve yakın kızılötesi bölgesinde ışığı soğuran iki farklı yeni Förster-tipi enerji transfer kaseti tasarlandı ve sentezlendi. Birinci kaset dört adet BODIPY vericisine ve bir adet tetra-stiril BODIPY alıcısına sahip. Ikinci kaset dört tane di-sitiril BODIPY vericisine ve bir tane tetra-stiril BODIPY alıcısına sahip. Verici ve alıcı grupları birleştirmek için Klik kimyası başarılı bir şekilde kullanıldı. Emisyon spektrumunu, kuantum verimleri ve emisyon ömürleri kullanılarak iki kasette de etkili enerji transferi karakterize edildi. Enerji transfer verimi ve enerji transfer hızı hesaplandı ve Förster-tipi enerji transfer kasetleri için bir gereklilik olan alıcı absorpsiyonu ile verici emisyonu arasında daha iyi spektral örtüşme olan kasette daha iyi enerji transferi olduğu gösterildi.
Özet (Çeviri)
Light harvesting antenna systems are being used to harvest light through its antenna units. Using these systems, light is channeled into an acceptor chromophore and much more concentrated energy is obtained in acceptor unit with a specific wavelength. In this study, we have rationally designed and synthesized two different novel Förster-type light harvesting energy transfer cassettes which have large stokes shifts and emit in near-IR region. The first cassette has four boradiazaindacene (BODIPY) as donor groups and one tetrastyryl-BODIPY as an acceptor group. The second cassette has four distyryl-BODIPY units as donor groups and one tetrastyryl-BODIPY as an acceptor group. Click chemistry is successfully used to combine donor and acceptor groups to each other. Efficient energy transfer from donor groups to acceptor group in both cassettes was observed and characterized using emission spectrum, quantum yields and lifetimes. Energy transfer efficiencies and rate of energy transfer were calculated and it is demonstrated that there is more efficient energy transfer in cassette that has better overlap in donor emission and acceptor absorption spectrum which is in accordiance with expected behaviour for Förster-type of energy transfer cassettes.