Sigara bağımlısı bireylerde tai chi egzersizlerinin yaşam kalitesi, depresyon ve motor fonksiyonlar üzerine etkisi
The effect of tai chi exercises on quality of life, depression and motor function in individuals with smoking addiction
- Tez No: 881127
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Psikoloji, Spor, Physiotherapy and Rehabilitation, Psychology, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinir Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Sigara bağımlılığı, daha çok tütünde bulunan nikotin alımından kaynaklanan, kişilere fiziksel ve psikolojik olarak ciddi zararları bulunan bir bağımlılık türüdür. Oldukça yaygın bir bağımlılık türü olan sigara bağımlılığından kaynaklanan rahatsızlıklar sonucunda her yıl 7 milyondan fazla insan hayatını kaybetmektedir. Tai chi, Çin kökenli bir dövüş sanatı, hareketli meditasyon ve içsel çalışma sistemidir. Tai chi, sakin, yavaş ve akıcı hareketler, derin nefes alma ve odaklanmış zihinsel farkındalık ile karakterize edilir. Çalışmanın amacı sigara bağımlılığı olan bireylerde tai chi egzersizlerinin, kaygı, depresyon, yaşam kalitesi ve nikotin bağımlılığı üzerine etkisini incelemektir. Çalışmamıza 18-65 yaş aralığında günde en az 4 sigara içen 30 erkek ve 30 kadın dahil edildi. Tai-Chi grubundaki erkek (n=15) ve kadınlara (n=15) 6 hafta boyunca haftada 3 gün 1 saat boyunca fizyoterapist gözetiminde Tai-Chi egzersizleri yaptırıldı. Konrol grubuna (n=30) ise hiçbir müdahelede bulunulmadı. Değerlendirmeler egzersiz programına başlamadan önce ve 6. haftanın sonunda yapıldı. Tüm katılımcılara STAI TX-1/2 (State-Trait Anxiety Inventory Trait Version1/2) kaygı testi ve Beck depresyon ölçeği uygulandı. Yaşam kalitesi belirteci için, SF36 (Short Form-36) anketi yapıldı. Motor fonksiyonlar için, 6 dakika yürüme testi (6DYT), fonksiyonel uzanma testi (FUT), zamanlı kalk ve yürü testi (ZKYT) ve Berg denge ölçeği uygulandı. Sigara bağımlılığı seviyesi değişimi için ise, Fagerström nikotin bağımlılık testi yapıldı. Altıncı haftanın sonunda elde edilen veriler, başlangıç verileri ve kontrol grubu ile karşılaştırıldı. Tai Chi egzersizleri kaygı ve depresyon test sonuçlarında anlamlı bir iyileşmeye neden olurken, yaşam kalitesi parametrelerini değiştirmedi. Ayrıca, Tai Chi egzersizi yapan bireylerin nikotin bağımlılığında azalma tespit edildi. Motor fonksiyonlar açısından ise, sadece 6 dk yürüme testinde anlamlı bir artış saptandı. Sonuç olarak, sigara bağımlısı bireylerde Tai Chi egzersizlerinin yapılmasının kaygıyı, depresyonu ve nikotin bağımlılığını azaltmada etkili bir seçenek olabileceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Smoking addiction is a type of addiction primarily caused by the intake of nicotine found in tobacco, leading to serious physical and psychological harm to individuals. As a highly prevalent addiction, smoking-related diseases result in the deaths of over 7 million people each year. Tai Chi, a martial art originating from China, is a system of moving meditation and internal work. Tai Chi is characterized by calm, slow, and fluid movements, deep breathing, and focused mental awareness. The aim of this study is to examine the effect of tai chi exercises on anxiety, depression, quality of life and nicotine addiction in individuals with smoking addiction.. Thirty men and thirty women, aged 18-65, who smoked at least four cigarettes a day, were included in the study. Men (n=15) and women (n=15) in the Tai Chi group performed Tai Chi exercises under the supervision of a physiotherapist for one hour, three days a week, for six weeks. The control group (n=30) received no intervention. Evaluations were conducted before the exercise program began and at the end of the sixth week. All participants were administered the STAI TX-1/2 (State-Trait Anxiety Inventory Trait Version-1/2) anxiety test and the Beck depression inventory. For quality of life indicators, the SF-36 (Short Form-36) survey was conducted. For motor functions, the 6-minute walk test (6MWT), functional reach test (FRT), timed up and go test (TUG), and Berg balance scale were applied. To measure the change in smoking addiction levels, the Fagerström test for nicotine dependence was used. The data obtained at the end of the sixth week were compared with the baseline data and the control group. While Tai Chi exercises resulted in a significant improvement in anxiety and depression tests, quality of life parameters did not alter. Additionally, a decrease in nicotine dependence was detected in individuals who performed Tai Chi exercises. Regarding motor functions, only the 6-minute walk test showed a significant increase. In conclusion, we suggest that Tai Chi exercises could be an effective option for reducing anxiety, depression, and nicotine addiction in individuals with smoking addiction.