Chain extension reactions of unsaturated polyesters using difunctional molecules
Doymamış poliesterlerin çift fonksiyonlu moleküller ile zincir uzatma reaksiyonları
- Tez No: 286334
- Danışmanlar: PROF. DR. SELİM KÜSEFOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışmada farklı zincir uzatıcı moleküllerin poliesterlerin moleküler ağırlıklarını artırmadaki etkinlikleri ölçülmüştür. Bu amaç çerçevesinde iki ya da daha çok fonksiyonalitesi olan sekiz zincir uzatıcı (epoksitler, izosiyanatlar ve bisoksazolinler) 500-700 moleküler ağırlıklı oligomeric poliesterler ile reaksiyona sokulmuş ve istenen moleküler ağırlığa (1500-2000) kısa sürede ulaşılmıştır.Bisphenol A diglisidil eteri, 1,2;7,8-diepoksioktan ve epokside soya yağı, doymamış poliesterlerin karboksilik asit uçları ile 30-60 dakikada reaksiyona girmiştir; benzer şekilde iki bloklanmış izosiyanat (difenilmetan-bis-4,4'-N,N'-etilenüre ve difenilmetan-bis-4,4'-karbamoil-?-kaprolaktam) poliesterlerin karboksilik ve hidroksilik uçları ile bir saatten daha kısa sürelerde reaksiyona girmiştir. İzosiyanatlı soya yağı ise poliesterlerin hidroksil uç grupları ile reaksiyona girmiştir. 1,3-fenilin-bis-oksazolin ve 2,2'-bis-2-oksazolin oligomerik poliesterlerin karboksilik uçları ile 5 dakika gibi kısa bir sürede reaksiyona girmişlerdir. Bu zincir uzatıcı moleküller sayesinde konvansiyonel poliesterifikasyon reaksiyon süresi 20 saatten 6-7 saate indirilebilmekte, diol kaybı ortadan kaldırılabilmekte ve reaksiyon verimi yüzde 5 civarında artırılabilmektedir.Poliesterlerin yüzde 35 oranında stirende çözülmesi ile elde edilen rezinler serbest radikal polimerizasyonu yolu ile çapraz bağlanmış ve son ürünlerin mekanik ve termal özellikleri referans alınan ticari poliestere benzer bulunmuştur. Böylelikle, zincir uzatma yolu ile üretilen poliesterlerin ticari kullanımı da onaylanmış olmaktadır. Jelleşme süreleri referans ticari ürüne yakın bulunmuştur (10-15 dakika). Tg değerleri 80-90 oC civarındadır ve TGA sonuçları yüzde 5 lik ağırlık kaybı sıcaklığının 230-275 oC civarında olduğunu göstermiştir. Tüm bu sonuçlar referans alınan ticari poliesterin değerlerine çok yakındır.
Özet (Çeviri)
In this study the effectiveness of various chain extenders in increasing the molecular weight of unsaturated polyesters was investigated. For this purpose eight different chain extenders (with di or multi-functionalities) such as epoxides, isocyanates and bisoxazolines were added to short chain oligomeric polyesters with molecular weights of 500-700 and the desired molecular weight of 1500-2000 was reached within very short times.Diglycidyl ether of bisphenol A, 1,2;7,8-diepoxyoctane and epoxidized soybean oil reacted with carboxylic end groups of unsaturated polyesters within 30-60 minutes; two blocked isocyanates, namely diphenylmethane-bis-4,4?-N,N?-ethyleneurea and diphenylmethane-bis-4,4?-carbamoil-?-caprolactam reacted with both carboxylic and hydroxylic end groups of the unsaturated polyesters to reach the desired molecular weight within less than one hour. Isocyanated soybean oil reacted with hydroxyl end groups of the polyester chains. 1,3-phenylene-bis-oxazoline and 2,2?-bis-2-oxazoline gave a fast reaction with the carboxylic end groups of the oligomeric polyesters within a reaction time as short as 5 minutes. With the help of these extenders the conventional polyesterification reaction time can be reduced from 20 hours to 6-7 hours, diol loss can be eliminated and product yields can be increased by about 5 percent.After dilution with styrene to give a styrene concentration of 35 percent, the resins were cured in the usual manner and the mechanical and thermal properties of the cured resins were found to be comparable to that of the commercial reference product. Thus, the industrial use of the chain extended polyesters was verified. Gel times remained close to that of the commercial reference product (10-15 minutes). Tg values were found about 80-90 oC and the TGA data showed that the 5 percent weight loss temperature in many cases was about 230-275 oC, very comparable to that of the commercial reference product.