Modeling cycloaddition reactions
Siklokatılma tepkimelerinin modellenmesi
- Tez No: 286335
- Danışmanlar: PROF. VİKTORYA AVİYENTE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada, Diels-Alder ve 1,3-dipolar siklokatılmaları olmak üzere iki tip siklokatılma tepkimesinde seçicilikler incelendi.Birinci kısımda, farklı kiral dien ve akiral dienofiller kullanılarak hidrojen bağı destekli Diels-Alder reaksiyonlarındaki seçicilik Yoğunluk Fonksiyonları Teorisi (DFT) ile incelenmiştir. Kiral sübstituentlerin ve hidrojen bağının ürün dağılım oranlarındaki etkisini bulabilmek için C9-sübstituentli kiral antrasen türevleri kullanılmıştır. Bu kısımda ikinci bir çalışma olarak 1,4-sübstituentli bütadienlerde de aynı reaksiyon modellenerek kiral sübstituentin stereoselektivitedeki etkisi araştırıldı.Çalışmanın ikinci kısmında, konjuge katılma/moleküliçi nitron dipolar siklokatılma reaksiyonları DFT ile incelendi. Nitronun 1,3-dipolar moleküliçi siklokatılma reaksiyonu araştırıldı. 6,5,5-üçlü halkalı ürünlerin 6,6,5-üçlü halkalı ürüne dönüşümünün gerçekleştirilebileceği en düşük enerjili mekanizmanın bulunması amaçlandı. Sonuç olarak histrionikotoksin adı verilen doğal bir ürünün sentezinde kullanılan 6,6,5-üçlü halkalı yapının yüksek selektivitede elde edilmesi için yöntemler araştırıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, the selectivities in two types of cycloaddition reactions, namely Diels-Alder and 1,3-dipolar cycloadditions are investigated.In the first part, the diastereoselectivity in the hydrogen bonding assisted Diels-Alder reactions have been investigated by using different chiral dienes with achiral dienophiles with density functional methods. C9-substituted chiral anthracene templates are used to find out the role of chiral substituents and H-bonding on the product distribution ratio. As a the second study in this part, the ? -facial selectivity induced by the presence of a chiral auxiliary in 1,4-substituted butadienes has been considered in order to rationalize the role of the chiral substituent on the stereoselectivity.In the second part, the conjugate addition/intramolecular nitrone dipolar cycloaddition is investigated with the use of density functional theory. The 1,3-dipolar intramolecular cycloaddition reaction of nitrone is analyzed in details. The most stable and energetically favored mechanism is searched for the interconversion of 6,5,5-tricyclic products to the 6,6,5-tricyclic structure which is the core intermediate to synthesize histrionicotoxins.