Synthesis of branched alkyl substituted potential drug molecules active against prostate cancer
Prostat kanserine karşı aktif, dallanmış alkil takılı muhtemel ilaç moleküllerinin sentezi
  1. Tez No: 286336
  2. Yazar: NARİYE ÇAVUŞOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ERSİN ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Prostat kanseri tümörü dünyadaki ikinci en yaygın kötü huylu tümördür. Özellikle batı ülkelerinde daha yaygın olmak üzere, erkekler arasında yaşla ilerleyen ve en çok ölüme sebep olan kanserdir. Prostat kanserine yakalanma ihtimali ile yüksek androjen seviyesi arasında bir ilişki olduğu iddia edilmektedir. Testesteron ve dihidrotestesteron testislerde ve böbreküstü bezlerinde sentezlenen ve prostat kanserine sebep olan iki farklı androjendir. Bu nedenle hem testislerde hem de böbreküstü bezlerinde sentezlenen androjenlerin sentezini engelleyerek prostat kanserinden kurtulmak mümkündür. Ayrıca CYP17 testesteron ve dihidrotestesteron sentezinde görevli enzimdir.Bu projede CYP17 enzimini inhibe edebilecek, dallanmış alkil takılı muhtemel ilaç moleküllerinin sentezlenmesi amaçlanmıştır. Başlangıç maddesi olarak 4-amin-3-metoksibenzoik asit seçildi ve bu maddeye Fischer esterifikasyonu yöntemi uygulandı. Daha sonra AC2O kullanılarak amin korunması tepkimesi gerçekleştirildi. N-BuLi tepkimesi ile estere ikili bütil eklemesi dallandırılmıs fenil türevlerinin sentezlenmesinde önemli bir basamaktır. Amidden koruyucu grubun uzaklaştırılmasıyla oluşan aminler naftoik asit türevleriyle birleştirildi. Birleştirme tepkimesi için iki farklı yöntem denendi. Birinci yöntemde naftoik acid SOCl2 kimyasalının varlığında naftoil klorüre çevrildi ve trietilamin eklenmesiyle aminle birleştirildi. İkinci yöntemde is naftoik asit çeşidi PBr3 ile naftoilbromüre çevrildi. Daha sonra trietilamin ve amin türevinin eklenmesiyle birleştirme tepkimesi tek seferde gerçekleştirilmiş oldu. Benzer tepkimeler 4-amin-2-metoksibenzoik asit başlangıç maddesine uygulandı. Son ürünler biyolojik testler için Koç Universitesine gönderildi.Son ürünlerin yaklaşma ve bağlanma enerjileri AutoDock 4 programı kullanılarak hesaplandı. Son ürünlerin yaklaşma ve bağlanma enerjilerinin öncül molekülden daha iyi olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
Prostate cancer is the second most common malignancy and age related cause of death among males especially in the western world. It is claimed that there is a relation between the probability of getting prostate cancer and a high androgen level. Testosterone and Dihydrotestosterone are two prostate cancer responsible androgens that are synthesized in both testes and adrenal gland. Hence, it is possible to get rid of the prostate cancer via inhibition of the synthesis of androgens both in testes and adrenal glands where CYP17 is the enzyme responsible for the biosynthesis of testosterone and dihydrotestosterone.In this study, synthesis of branched alkyl substituted potential drug molecules that might inhibit the CYP17 enzyme was targeted. Syntheses started with 4-amino-3-methoxybenzoic acid where first Fisher esterification method was applied. Then, the protection of the amine was achieved with AC2O. The double addition of n-BuLi to the ester was the key step in obtaining the branched alkyl substituted phenyl derivatives. After the deprotection of the amide, the resulting amines were coupled with naphthoic acid derivatives. For the coupling reactions two different approaches were undertaken. In the first one, naphthoic acid was converted to naphthoyl chloride with SOCl2 and then coupled with the amine derivative in the presence of triethylamine. The second approach was the in-situ conversion of the naphthoic acid derivatives to the corresponding naphthoyl bromides with PBr3 and then coupling with the amine derivatives in the presence of triethylamine in one pot. Similar transformations were also carried out with 4-amino-2-methoxybenzoic as the starting material. The final products were sent to Koç University for the biological testings.Docking and binding energy calculations of the final products were done by using AutoDock 4 computational program. It was observed that docking and binding energies of the final compounds obtained were better than the lead compound.