Core reactive biodegradable multiarm star polymers
Reaktif merkezli biyobozunur çok kollu büyük moleküller
- Tez No: 286338
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RANA SANYAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Fonksiyonelleştirilebilen büyük moleküller, malzeme ve biyoloji bilimi alanındaki geniş uygulamalarından dolayı polimerik malzeme olarak artan bir ilgi görmektedirler. Bu alanda birçok çalışma yapılmış olmasına rağmen, hem fonksiyonelleştirilebilen ve hem de biyobozunur polimerlerin sentezi üzerinde fazla durulmamıştır. Bu projede, biz fonksiyonelleştirilebilen, biyobozunur, çok kollu büyük moleküler yapıda polimerleri sentezledik. Sonuçta oluşan polimer kollarının sayısı uygun fonksiyonelli başlatıcıların kullanılmasıyla önceden belirlenebilir. Bu hedefe ulaşmak için başlatıcı olarak furan koruması altındaki maleimid grubu içeren fonksiyonel merkezli poliester dendronlar sentezlendi. DL-laktat monomeri, avantajları ve geniş biyomedikal uygulama alanı dolayısıyla biyobozunur monomer olarak seçildi. Çok kollu polimerlerin sentezinde polimerin molekül ağırlığı ve molakül ağırlığı dağılımı değerlerinde iyi kontrol sağladığı için halka açılma polimerleşmesi (ROP) kullanıldı. Polimerleşme ve koruma altındaki maleimid merkezinin aktifleştirilmesinden sonra, polimerin maleimid merkezinin reaktifliğini göstermek için tiyol içeren bir molekül bağlandı.
Özet (Çeviri)
Functionalizable macromolecules have attracted increasing attention as polymericmaterials due to their wide application in material and biological sciences. Although a lot of work has been done in this area, little attention has been paid towards the synthesis of both functionalizable and biodegradable polymers. In this study, we synthesized functional biodegradable polymers with multiarm star architecture. The number of arms in the final polymer can be pre-determined by using an appropriate multifunctional initiator core. To meet this goal, core functional polyester dendrons containing furan protected maleimide group were synthesized as initiators of multiarm star polymers. DL-Lactide was chosen as biodegradable monomer because of advantages and widespread of application area of biomedical applications. Multiarm star polymers were produced via Ring Opening Polymerization (ROP) which provides good control on the molecular weight and polydispersity. After the polymerization, furan protected maleimide core of star polymer was deprotected to their thiol reactive form via retro Diels Alder reaction. Thiol containing molecule was attached to demonstrate reactivity of the polymer core.