Taraxacum farinosum Hausskn. et Bornm. ve Taraxacum mirabile Wagenitz ekstraktlarının antibakteriyal aktivitelerinin belirlenmesi
Determination of antibacterial activities of farinosum Hausskn. et Bornm. and Taraxacum mirabile Wagenitz extracts
- Tez No: 286400
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RÜSTEM DUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Mikrobiyoloji, Biology, Microbiology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışmada, tıbbi bitkiler olarak kullanılan Taraxacum cinsine ait endemik Taraxacum farinosum Hausskn. et. Bornm. ve Taraxacum mirabile Wagenitz türlerinin antimikrobiyal aktiviteleri araştırıldı. Deneylerde, bitkilerin kloroform, aseton ve metanol extraktları 25 mg/ml doz seviyesinde sekiz bakteri suşuna karşı test edildi. Her iki tür için disk difüzyon ve sıvı mikrodilüsyon metotları uygulandı. Deneylerde pozitif kontrol olarak ticari gentamisin (10 µg/disk) ve ampisilin (10 µg/disk) diskleri ve 10 mg/ml konsantrasyondaki gentamisin solüsyonu kullanıldı. Dimetil sülfoksit:Fosfat tamponlanmış tuzlar (DMSO:PBS; 1:1) solüsyonu negatif kontrol olarak kullanıldı. Disk difüzyon yönteminde, sadece Taraxacum mirabile'nin kloroform ve aseton ekstraktlarının Staphylococcus aureus (MSSA) ATCC 25923'a karşı zayıf bir antibakteriyal aktiviteye (sekizer mm inhibisyon zonu ile) sahip olduğu belirlenmiş, ancak aynı etkinlik sıvı mikrodilüsyon yöntemi ile tespit edilememiştir. Sonuç olarak, Taraxacum farinosum ve Taraxacum mirabile ekstraktlarının hiçbirinin test edilen bakteri suşlarına karşı potansiyel bir antibakteriyal aktiviteye sahip olmadığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, antimicrobial activities of endemic Taraxacum farinosum Hausskn. et. Bornm. and Taraxacum mirabile Wagenitz species belonging to genus Tarxacum used as medicinal plant were investigated. Chloroform, aceton and methanol extracts of plants were tested against eight bacteria strains at 25 mg/ml dose level in experiments. Disc diffusion and broth microdilution methods were performed both for two species. In experiments commercial gentamicin (10 µg/disc) and ampicillin (10 µg/disc) discs and gentamicin solution at a concentration of 10 mg/ml were used as positive control. Dimethyl sulfoxide: Phosphate Buffered Saline (DMSO:PBS; 1:1) solution were employed as negative control. In disc diffusion method it has been determined that only chloroform and aceton extracts of Taraxacum mirabile have a weak antibacterial activity(eight mm inhibition zone) against Staphylococcus aureus (MSSA) ATCC 25923, but the same activity couldn?t be determined by broth microdilution method. As a results it has been concluded that none of the extracts of Taraxacum farinosum and Taraxacum mirabile have no potential antibacterial activity against bacteria strains tested.