Effects of history of mathematics integrated instruction on mathematics self-efficacy and achievement
Matematik tarihiyle işlenmiş olan derslerin matematik özyeterlik algısına ve matematik başarısına etkisi
  1. Tez No: 286420
  2. Yazar: ÖZLEM ALBAYRAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞENUR YONTAR TOĞROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
Bu çalışma; piramitlerin, koninin ve kürenin hacmi konusunda matematik tarihiyle harmanlanmış bir öğretim tasarımı gerçekleştirmek ve bu tasarımın matematik öz yeterlik algısı ve başarısı üzerindeki etkilerini deneysel bir desenle ölçmek amacıyla yürütülmüştür.Öğretim uygulaması, literatürdeki öneri ve uyarılar temel alınarak geliştirilmiş ve etkililiği yarı deneysel araştırma deseniyle belirlenmiştir. Öğretim tasarımının uygulanması İstanbul ilindeki iki devlet okulundan 131 sekizinci sınıf öğrencisinin katılımıyla yürütülmüstür. Nicel ve nitel veriler toplanmıştır.Verilerin analizinde, her iki okuldaki kontrol ve deney gruplarının matematik başarı seviyeleri üzerinde öğretim farklılığının anlamlı bir etkisinin olup olmadığını göstermek için bağımsız örneklem t-testi kullanılmıştır. Yalnızca bir okulda, deney ve kontrol grubunun son test sonuçları arasında anlamlı bir fark olduğu görülmüştür. Yani, uygulama okullarından birinde öğrencilerin uygulama konusundaki başarı seviyelerini ölçen son testte, deney grubundaki öğrencilerin başarı seviyeleri kontrol grubundaki öğrencilerin başarı seviyelerinden anlamlı olarak yüksektir. Ayrıca, bağımsız örneklem t-testi her iki okuldaki deney ve kontrol grubu öğrencilerinin son test sonuçlarında matematik öz yeterlik algısı açısından anlamlı bir fark olmadığını göstermiştir. Nitel veri sonuçları, deney grubu öğrencilerinin matematik tarihiyle harmanlanmış dersler hakkında genellikle olumlu bildirimlerde bulunduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to develop an instruction integrated with history of mathematics on volume of pyramids, cone and sphere topics; and to implement it with an experimental design in order to measure the effectiveness of this instruction on mathematics self-efficacy and achievement.The instruction was developed after precise consideration of the suggestions and cautions raised in the literature and its effectiveness was determined by a quasi-experimental design. The implementation of the instruction was carried out in two public schools in İstanbul with participation of 131 eight grade students. Both quantitative and qualitative data were gathered.Independent sample t-test was used for analysis of data if there was a significant effect of type of instruction on mathematics achievement levels of control and experimental groups in both schools. Results display that there was a significant difference on posttest scores of experimental and control group students only in one school. Namely it means that in one of the treatment schools, students? achievement levels in experimental group were significantly higher than the control group students in posttest which assess their achievement in treatment topics. Also, independent sample t-test indicated that there was not any significant difference on posttest scores of the experimental and control group students in both schools. The results attained from qualitative data showed that experimental group students generally had favorable declarations about history of mathematics integrated instructions.