Exclusion of autosomal recessive hereditary spastic paraplegia loci in Turkish families
Türk ailelerinde otozomal çekinik herediter spastik parapleji lokuslarının dışlanması
- Tez No: 286419
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA BATTALOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genetik, Genetics
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Herediter spastik parapleji (HSP), Strümpell-Lorrain hastalığı olarak da adlandırılan, kalıtsal nörodejeneratif bir hastalıktır. Hastalığın en belirgin özelliği alt ekstremitelerde giderek artan spastik zaaf ve yürüme güçlüğüdür. Kalıtım türüne göre otozomal baskın, otozomal çekinik ya da X'e bağlı HSP olarak sınıflandırılır. Bugüne kadar 39 lokus ve 16 gen bildirilmiştir.Bu çalışmada, olası otozomal çekinik kalıtıma sahip 15 aile incelendi ve sorumlu genlerin tanımlanmış olduğu otozomal çekinik HSP lokuslarına -SPG5, SPG7, SPG11, SPG15, SPG20 ve SPG21- bağlantı test edildi. Haplotip analizleri, restriksiyon alanlarında bulunan tek baz polimorfizm (SNP) markörleri kullanılarak yapıldı. Bir aile için SPG11 bölgesine, diğer bir aile için SPG15 bölgesine bağlantı bulundu. Dört ailede, test edilen bütün bölgeler dışlandı. Diğer on aileden dördünde, hasta ve sağlıklı bireylerin SPG5, SPG11 veya SPG21 bölgelerinde incelenen tüm markörler için homozigot bulunması nedeniyle sonuca ulaşılamadı. SPG7 lokusundaki markörler için beş ailede; SPG20 markörleri için ise bir ailede bazlar en az bir markör için tanımlanamadı ve sonuç elde edilemedi. İki ailedeki hasta bireylerin SPG11 lokusundaki markörler için homozigot olduğu belirlendi ama bu ailelerde sağlıklı bireylerden DNA örnekleri bulunmaması nedeniyle bağlantı kesinleştirilemedi. Bu on ailede diğer lokuslara bağlantı dışlandı.Türkiye'de otozomal çekinik HSP hastalığının batı toplumlarına oranla daha sık görülmesi, yeni genlerin tanımlanması çalışmaları için bir temel oluşturmaktadır. Ailelerimizin büyük bir kısmında bilinen genler dışlandığı için bu ailelerde hastalığa neden olan mutasyonların, henüz tanımlanmamış bölgelerde bulunması olasılığı çok yüksektir. Bu çalışma yeni genlerin belirlenmesi için ileride yapılacak çalışmalara temel oluşturması açısından önemlidir.
Özet (Çeviri)
Hereditary spastic paraplegias (HSPs), also known as Strümpell-Lorrain disease, describe a heterogeneous group of genetic neurodegenerative disorders. The main feature of the disease is progressive spasticity in the lower limbs. HSPs are classified according to the mode of inheritance, which can be autosomal dominant, recessive, or X-linked.In this study, 15 families with possible autosomal recessive inheritance were analyzed and linkage to AR-HSP loci -SPG5, SPG7, SPG11, SPG15, SPG20 and SPG21- was tested. The genes responsible for the disease have already been identified in these loci. SNP markers that are located on restriction sites were used for haplotype analysis. For one family, linkage to SPG11 and for another family, linkage to SPG15 was observed. In four of the families, linkage to all tested loci was excluded. Among the other ten families analyzed, in four families SNP markers on SPG5, SPG11, or SPG21 were non-informative since both affected and unaffected individuals were homozygous for one of these loci. SPG7 locus markers gave inconclusive results in five families, just as markers in SPG20 locus giving inconclusive results for one family. In two of the families, restriction analyses gave both non-informative and inconclusive results. Patients in two of the families analyzed in this study were found to be homozygous for markers in SPG11 locus. Other loci were excluded in these ten families.Higher incidence of autosomal recessive types of HSP in the Turkish population with respect to western countries provides a gateway for the identification of causative genes. Since known genes are excluded in the majority of our families, the causative mutations are localized either to unknown loci or to other loci for which the responsible gene has not been identified, yet. Therefore, this study forms a base for future studies that will possibly lead to identification of novel genes.