Numerical modeling of nearshore wave transformation using the meshless multiquadric method
Yakın kıyı dalga transformasyonunun ağsız MQ yöntemi ile sayısal modellenmesi
  1. Tez No: 286440
  2. Yazar: ZEYNEP ADAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN S. BÖREKÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hesaplamalı Bilimler ve Mühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalısmada yakın kıyı dalga transformasyonu ağsız MQ yöntemi ile sayısal olarakmodellenmistir. Doğada yaygın olarak görülen dalga sapması, sığlasması, kırılması vetekrar yapılanması süreçleri modele dâhil edilmistir. Model boyunca düzgün taban eğimive periyodik taban topografyaları müstakil olarak ele alınmıstır. Her durumda, dalga açısıile ilgili olmak üzere bir açık deniz sınır kosulu sağlanmıstır. Düzgün taban eğimine ait testsonuçları analitik sonuçlarla karsılastırılmıs ve çok basarılı sonuçlar elde edilmistir. Diğeryandan, periyodik taban eğimi testinin sonuçları, aynı problem için çalıstırılmıs REFDIF-1'in ürettiği çıktı ile kıyaslanmıs ve model sonuçlarının tatmin edici olduğu görülmüstür.Bütün sonuçlar MQ yönteminin yakın kıyı dalga parametrelerini makul ölçüde tahminedebildiğini göstermistir.
Özet (Çeviri)
In the present study, nearshore wave transformation is numerically modeled usingmeshless multiquadric (MQ) method. The processes of water wave refraction, shoaling,breaking and re-forming; which are commonly observed in nature, are included in themodel. Throughout the model development, plane bottom slope and periodic bottomtopographies are handled separately. For all of the cases, an offshore boundary conditionrelated to the wave angle is supplied to the model. Test results for the plane slope areverified using the analytical ones and yield highly favorable results. On the other hand,periodic bottom test results are compared with that of the REFDIF-1 outputs for the samecase and the model results are proved to be satisfactory. Overall results demonstrate themeshless MQ method?s ability to predict nearshore wave parameters with reasonableaccuracy.