Bulgaristan'dan Türkiye'ye yönelik göçler ve göçmen yerleşme alanlarında sosyo ? ekonomik ve mekansal özellikler
Immigrations from Bulgaria to Turkey and socio-economic and spatial characteristics of the immigrant settlements
- Tez No: 286571
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA MUTLUER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beşeri ve İktisadi Coğrafya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 269
Özet
Balkanlar'dan Türkiye'ye yönelik göçler, Balkanlar'ın Osmanlı hakimiyetinden çıkmaya başladığı 19. yüzyıldan günümüze kadar devam eden bir süreçtir. Bu göçler, Türkiye'nin göç tarihinde önemli bir yer tutmasına karşılık konuyla ilgili bilimsel çalışmaların sayısı son derece azdır. Mevcut çalışmalar da daha çok Balkan göçlerinin nedeni olan faktörler üzerinde durmuşlardır. Balkan göçmenlerinin Türkiye'deki yerleşmeleri ve yerleşme sonrası durumları ile ilgili çalışmaların sayısı ise son derece sınırlıdır. Bu çalışma ile Balkan göçleri içinde göçe maruz kalan kişi sayısının yüksekliği ile özel bir yer tutan Bulgaristan göçmenlerinin en son kitlesel olarak göç ettikleri yıl olan 1989 ve sonrasında Türkiye'ye yerleşim süreçleri ve sonrasında Bulgaristan ile olan ilişkileri incelenmiştir. Bu amaçla göçmenlerin yoğun olarak yaşadıkları İstanbul, Bursa ve İzmir'de göçmen mahallesi olarak adlandırılan altı yerleşim biriminde 750'ye yakın anket gerçekleştirilmiş ve yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Immigration from Balkan countries to Turkey has been an ongoing process which had begun with the retreat of Ottoman Empire from the peninsula in XIX. century and have been continued up to present. Despite the fact that this arrival is major element in Turkish immigration history, scientific researches concerned on that issue are limited and thus, available researches have been focused especially on the reasons of these migrations. The researches on the settlement process and their relations, which have been formed after the settlement with origin country of Balkan immigrants in Turkey, are much more limited. Therefore, the aim of this study is to examine the settlement process and their relations with origin country of Bulgarian immigrants who came to Turkey in 1989 which was the last massive immigration from the Balkan Peninsula. As a method, field surveys have been performed in the cities where Bulgarian migrants live in segregated districts of Istanbul, Bursa and İzmir. 750 questionnaires have been obtained from six different ?migrant quarters? of above mentioned cities and have been examined in detail.