1952-1967 yılları arasında Yugoslavya'dan Türkiye'ye göçler
Migrations from Yugoslavia to Turkey between 1952 and 1967
  1. Tez No: 966930
  2. Yazar: CİHAN MİMARLAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MİTHAT ATABAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Bölgesel Araştırmalar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
Osmanlı İmparatorluğu'nun Balkan Savaşları sonrasında Rumeli'den tasfiye edilmesinin ardından Anadolu'ya yoğun bir nüfus hareketi başlamıştır. Bu kapsamda, 1952-1967 yılları arasında Yugoslavya'dan Türkiye'ye yönelik göç hareketleri, istatistiksel veriler ve sosyolojik analizlerle belgelenen önemli demografik dönüşüm süreçlerinden biri olmuştur. Yugoslavya göçleri, Türk-Yunan Nüfus Mübadelesi ve Bulgaristan'dan gerçekleşen zorunlu göçler kadar basında geniş yer bulamamış olsa da Türk dış politikasının şekillenmesinde en önemli gündem maddelerinden biri olarak kayıtlara geçmiştir. Serbest Göç olarak tanımlanan bu süreç, bir nüfus mühendisliği uygulaması olmanın dışında, her iki ülkenin diplomatik, ekonomik ve sosyokültürel ilişkilerini derinden etkilemiştir. Bu dönemde göç eden bireyler, resmi kayıtlarda ''serbest göçmen'' statüsünde yer alsalar da temelde politik, ekonomik, dini ve toplumsal baskıların etkisiyle göç kararı almışlardır. Resmi belgelere göre serbest göçmenler, herhangi bir devlet yardımı olmadan göç sürecini tamamen kendi iradeleriyle yürütmüşlerdir. Öte yandan Türkiye, söz konusu göç dalgasını sadece demografik yapısını güçlendirmek için değil, aynı zamanda işgücü ihtiyacını karşılamaya yönelik stratejik bir politika aracı olarak değerlendirmiştir. Yugoslavya'dan gelen göçmenlerin yerleşim alanları ve toplumsal entegrasyon dinamikleri hem tarihsel hem de sosyolojik açıdan önemli bir araştırma alanı oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
Following the Ottoman Empire's retreat from Rumelia after the Balkan Wars, a significant population influx into Anatolia commenced. Between 1952 and 1967, migration waves from Yugoslavia to Türkiye emerged as one of the most pivotal demographic transformations, rigorously documented through statistical data and sociological analyses. Although Yugoslavia migrations received less media coverage than the Turkish Greek Population Exchange or the forced migrations from Bulgaria, they were recorded as one of the most critical agenda items in shaping Turkish foreign policy. Termed Free Migration, this process transcended mere population engineering, profoundly reshaping bilateral diplomatic, economic, and sociocultural relations. While officially designated as ''free migrants'', these individuals primarily migrated under duress-prompted by political, economic, religious, and social pressures. According to official records, free migrants undertook the migration process entirely voluntarily, without any state support. Türkiye, however, utilized this migration wave not merely to strengthen its demographic structure but also as a strategic means to address labor shortages. The settlement patterns and social integration dynamics of Yugoslavia migrants have since evolved into a critical interdisciplinary research field, spanning history and sociology.