Kurumsal skandalların kurumsal yönetim bağlamında incelenmesi
The study of corporate scandals in the context of corporate governance
  1. Tez No: 286572
  2. Yazar: MURAT NAZLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. JÜLİDE KESKEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Kurumsal yönetim alanında bir çerçeve oluşturmak için dünyada son on yılda çalışmalar hızla artmıştır. Enron, Worldcom ve Parmalat'ta olduğu gibi yaşanan kurumsal skandallara ve etik olmayan davranışlara bağlı olarak, kurumsal yönetimin önemi büyük dikkat çekmiştir.Kurumsal dünyada yaşanan muhasebe ve finans skandalları analiz edildiğinde, yönetimin birçok alanında yapılan çeşitli hilelerin veya yolsuzlukların şirketleri mali, etik ve prestij anlamında çok zor durumda bıraktığı görülmektedir. Kurumsal skandallara bağlı olarak hile türlerinin tespitini yapmak olayların özüne inmemize ve çıkartılacak bazı sonuçlara olanak sağlayacaktır.Bu araştırmada 1997-2010 yılları arasında kurumlardaki hileler üzerine yapılan 14 adet ampirik çalışma içerisinde 82 adet alt çalışma birleştirilerek bir meta analiz uygulaması yapılmıştır ve meta analizde önem dereceleri yüksek tespit edilen yanlış işlemlerin gösterilmesi, kayıpların üstünün örtülmesi, mal varlıklarının yaratılması, ciroların şişirilmesi, şirket borçlarının saklanması, karların yüksek gösterilmesi ve yanlış finansal beyanlar literatürde bahsedilen bulgular ile bir paralellik göstermektedir. Sabit etki modelinde tahmini noktası 0,43 ve 95% aralık içinde etki büyüklüğünün ?orta değer? olduğunu gösterir. Rastgele etki modelinde tahmini noktası 0,31 ve 95% aralık içinde etki büyüklüğünün ?küçük değer? ancak orta değere çok yakın olduğunu gösterir.
Özet (Çeviri)
The studies have increased rapidly in the last decade in the world to form a frame in the area of corporate governance. Due to the corporate scandals and unethical behavior such as in Enron, Worldcom and Parmalat, the importance of corporate governance caught great attention.When the accounting and financial scandals in the corporate world are analyzed, it is seen that fraud or corrupt practices in various areas of management put the companies in a difficult position in terms of finance, ethics and prestige. Due to the corporate scandals, analyzing the types of fraud will let us have a much deeper look to the core of the events and reach a conclusion.In this research, we analyzed the tendency of fraud in the organizations within 14 studies including 82 sub-groups in a meta analysis between 1997-2010. We found out that highly valued wrong financial declarations, shown high profits, hidden company debts, overstatement of revenues, creation of assets, hidden losses, shown wrong transactions in our meta analysis are parallel to the findings in the literature review. In the fixed effect model, the approximate point is 0,43 in 82 studies and in 95% interval the effect size shows a ?medium value?. In the random effect model, the approximate point is 0,31 in 82 studies and in 95% interval the effect size shows a ?small value? but very close to the ?medium value?.