Şeker pancarı başkesme bıçağına etki eden kuvvetlerin incelenmesi
- Tez No: 357950
- Danışmanlar: DOÇ. DR. A. YÜKSEL ÇAVUŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Teknik Eğitim, Technical Education
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Teknoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada, şeker pancarı haşatının önemli bir bölümünü teşkil eden baş kesme işlemi ele alınmıştır. Baş kesme işlemi ele alınırken bunun yanında tamamlayıcı bilgi olarakta, şeker pancarının özellikleri, başkesme sistemleri .başkesme sistemi elemanları ve kesici sistemlerde aranan özellikler gibi konular üzerinde de durulmuştur . Bu çalışmada asıl olarak baş kesme sırasında kuvvetler ve bu kuvvetlerin yanında istenmeyen durumlar üzerinde de durularak bunlar için çözümler önerilmiştir. Çalışmanın sonunda başkesme bıçağına etki eden kuvvetler incelenerek bu kuvvetlerin denge şartları gerçekleştirilmiş ve bıçağın çalışmasında etkili olan tutucu tambur hız fazlalığı, baş kesme bıçağının yön açısı, makina ilerleme hızı ve tutucu tambur düşey baskı kuvveti faktörlerinin de uygun çalışma şartlarına etkileri kaynak araştırmaları ile belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this work, we have dealt with the issue of cutting the heads of sugar beats which is one of the important aspets of sugar beat harvesting. Besides, as a supplementary information, we have focused on the characteristics of sugar beats, systems of head cutting, the elements of the system used for cutting and desirable aspets of the cutting systems. In this work, we've also concentrated mainly on the forces occuring during the head cutting work and undesirable cases, and suggested some proposals of solution. In the end, finally, we have exanined the forces reacting against the head cutting blade and achieved the conditions of balance of those forces. We have also determined the superfluous speed of wheel, direction angle of the head cutting blade, profiess speed of the machine and the effects of vertical impressive forces of the holding wheel by thing the results of the tests carried out in the fields and presented the suitable working conditions determined by the examination of source studies.