Motivasyon dindarlık ilişkisi
The relation of motivation and religiosity
  1. Tez No: 286802
  2. Yazar: METİN GÜVEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FARUK KARACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Psikoloji, Religion, Psychology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
Bu çalışma, motivasyon ve dindarlık ilişkisini ele almakta ve dinin insanların yaşamındaki motive edici etkisini ortaya koymayı amaçlamaktadır.Araştırmada öncelikle motivasyon, motivasyon ile ilgili kavramlar ve motivasyon teorileri izah edilmiş; daha sonra din, dindarlık, dindarlık tipleri ve boyutları ile ilgili teorik bilgiler üzerinde durulmuştur.Son olarak akademik motivasyon ölçeği ve içsel dinî motivasyon ölçeğinden oluşan bir anket vasıtasıyla akademik motivasyon ile içsel dinî motivasyon arasındaki ilişki incelenmiştir. Ankette ayrıca demografik özellikler ve akademik motivasyonu etkileyen faktörler dikkate alınarak hazırlanan birtakım sorular da bağımsız değişken olarak kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The relation of motivation and religiosity is discussed in this study, and it is aimed to reveal the motivating effect of religion in people's lives.Firstly, motivation, the concepts related to motivation and motivation theories have been explained; then theoratical knowledge of religion, religiosity, types and dimensions of religiosity have been emphasized.Finally, the relation between the academic motivation and intrinsic religious motivation has been studied by means of a survey which has been consisted of academic motivation scale and intrinsic religious motivation scale. Also demographic characteristics and the factors affecting the academic motivation have been used as independent variables in the survey.