H. Basri Çantay'ın ?Kur'ân-ı Hakîm ve Meâl-i Kerîm? adlı meâli ile Mustafa İslamoğlu'nun ?Hayat Kitabı Kur'ân? meâli üzerine mukâyeseli bir inceleme
A comparative study on H. Basri Cantay?s ?Kur?ân-i Hakîm ve Meâl-i Kerim? named study and Mustafa İslamoglu?s ?Hayat Kitabi Kur?ân? named study
  1. Tez No: 286803
  2. Yazar: YUSUF CEYLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN ATALAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
?H. Basri ÇANTAY'ın `Kur'ân-ı Hakîm ve Meâl-i Kerîm' Adlı Meâli ile Mustafa İSLAMOĞLU'nun `Hayat Kitabı Kur'ân' Meâli Üzerine Mukâyeseli Bir İnceleme? konulu bu çalışmada, Cumhuriyet'in ilk ve son dönemlerinde, meâl-tefsir sahasında, kaleme alınmış iki çalışmada mukâyeseler yapılmıştır.Çalışmamız iki ana bölümden oluşmaktadır.Birinci Bölüm'de, Hasan Basri Çantay'ın hayatı ve eserleri, Hasan Basri Çantay'ın meâl-tefsir çalışmasının değerlendirilmesi üzerinde durulmuştur.İkinci Bölüm'de, Mustafa İslamoğlu'nun hayatı ve eserleri, Mustafa İslamoğlu'nun meâl-tefsir çalışmasının değerlendirilmesi ele alınmıştır.Sonuç Bölümü'nde ise, incelediğimiz iki meâl-tefsir çalışmasına dair genel bir değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In our study namely ?A Comparative study on H.Basri Cantay?s ?Kur?ân-ı Hakîm ve Meâl-i Kerîm? named study and Mustafa İslamoglu?s ?Hayat Kitâbı Kur?ân? on Maal A Comparative Analysis?. We have made some comparisons in two important books which was written in the first and last periods of the Republic.This study consists of two main parts:In the first chapter, The life and works Cantay?s Hasan Basri, Hasan Basri Cantay?s maal-evaluation focused on the work of exegesis.In the second part, The life and works Mustafa İslamoglu?s, Mustafa İslamoglu?s maal-interpretation study examines evaluation.In the final section, we examine a general assessment was made of two maal-interpretation work.