Küçük ve orta boy işletmelerde marka yönetimi ve bir alan araştırması
Brand management in small & medium sized enterprise and an application
- Tez No: 286808
- Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR GÜLLÜLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Artan rekabet koşulları ve pazar ortamındaki değişim ve gelişimler ve bunların yarattığı etkiler küçük ve orta boy işletmeleri tüketici istek ve ihtiyaçlarını karşılamaya itmiştir. Bunun yanı sıra zorlu pazar koşulları işletmelerin kendi markalarını kullanmaya yönlendirmiştir. Markalarıyla tüketiciye belirli mesajlar iletilmeye çalışan işletmeler marka yönetimine giderek daha fazla yoğunlaşmakta ve önem vermektedirler. Bu sayede işletmeler ürün/hizmetlerinin diğer rakip işletmelerden farklı olduğunu daha açık ve daha kolay bir şekilde ortaya koyabilmekte ve yoğun rekabet ortamında tercih edilebilir işletmeler haline gelebilmektedirler.Çalışmanın teorik bölümünde Marka, Küçük ve Orta Boy İşletmeler ve Marka Yönetimi hakkında bilgilere değinilmiştir. Bu teorik çerçeveden hareketle Erzurum KOSGEB İşletme Geliştirme Merkez Müdürlüğü veri tabanına kayıtlı küçük ve orta boy işletmeler üzerine bir anket çalışması yapılmıştır. Önce cevaplayıcıların marka yönetimine ilişkin tutumları incelenmiş ve daha sonra işletmelerin genel özellikleri tespit edilmiştir. Ayrıca araştırma yapılan KOBİ'lerin pazarlama faaliyetlerinde yüksek performanslı işletmeler ile düşük performanslı olan işletmelerin Marka Yönetim Uygulamaları arasındaki fark olup olmadığı araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Due to Increasing of competition, changes and developments of market conditions, it led small medium sized enterprises to have focused to satisfy on consumer demands and needs. In addition, challenging market conditions led companies to use their own brands. SMEs - trying to convey certain messages to their consumers by their brands- give more and more importance and focus on brand management. In this way, SME?s the enterprises can more easily and more explicitly display that their products/ services are very different from the rival SMEs and develop into more preferable enterprises in the intense competitive environment.In the Theoretical part of the thesis, some information is given about Brand, Small and Medium-Size Enterprises and Brand Management. From this theoretical perspective, a survey was conducted within the SMEs which are registered in the data base of Erzurum KOSGEB Central Department of Enterprise Improvement. First, the attitudes of the respondents towards the brand management are examined and then the general characteristics of the enterprises are ascertained. In addition to this, in the marketing activities of the examined SME, whether is there any difference between the high performance enterprises and low performance enterprises on the point of their Brand Management Applications is examined.