Düşük tenörlü cevherlerde kimyasal yöntemlerle MgCO3 üretimi
  1. Tez No: 28687
  2. Yazar: GÜLAY GÜRPINAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ENDER SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
ÎV ÖZET Bu çal aşmada kalsine magnezitin sulu ortamda S02 gazı ile liçingi incelenmiştir. Deneylerde kullanılan örnekler, Comag kalsinasyon tesisinde bulunan -2 cm boyutundaki kalsine magnezit ile Kumaş magnezit zenginleştirme tesisin de bulunan -4 mm boyutundaki magnezit stogundan alınmıştır. ilk olarak 900°C kalsinasyon sıcaklığında kalsine edilmiş Comag magnezit numunesi üzerinde liçing deneyleri yapılmıştır, örnek; ortalama %5,77 SiOa, %1,48 Fe^Os, %1,45 CaO, %8,13 kızdırma kaybı ve %83,17 MgO içermektedir. Bu deneylerde katı tanecik boyutu, çözünme süresi, SOs akış hızı ve katı-sıvı oranının çözünen malzeme miktarı üzerine etkisi araştırılmıştır. Katı tanecik boyutu küçüldükçe çözünen malzeme miktarı artmaktadır. Çözünen malzeme miktarı, çözünme süresi ve gaz akış hızı ile doğru orantılı, katı-sıvı oranı ve parça boyutu ile ters orantılıdır. Daha sonra -4 mm boyutundaki Kumaş artık stogundan a- İman numune üzerinde çalışılmıştır. örnek; %8,56 SiOa, *1,14 Fes03, %1,25 CaO, %44,10 kızdırma kaybı ve %44,95MgO içermektedir. Bu numune farklı sıcaklıklarda kalsine edildikten sonra öğütülerek -0,177 mm boyutuna getirilmiştir ve sulu ortamda S02 gazı ile liç edilmiştir. Sonuçta kalsinasyon sıcaklığı arttıkça çözünen malzeme miktarıda artmış tır.
Özet (Çeviri)
V SUMMARY In this study, the leaching of calcinated magnesite in aqueous medium with SO22 gas was investigated. Two group of samples one was taken from Comag calcination plant whose size is -2 cm and the other one was taken from Kumaş enrichment plant whose size is -4 mm, were used in experiments. Firstly, leaching experiments were performed on the Comag magnesite sample calcinated at 900°C. The sample contains average 5,77 SsSiOa, 1,48 %Fe^03, 1,45 %CaO, 8,13 %loss of ignition and 83,17 %MgO. In these experiments, the effect of particle size, SOs» flow rate, solid-fluid ratio and dissolution time on the dissolution of sample were analysed. Dissolution increases with the decrease in particle size. Dissolution time and SOs» flow rate affect the dissolution directly while solid-fluid ratio and particle size affect inversly. Then, -4 mm Kumaş sample taken from the tailing stoke area was worked on. The sample contains 8,56 %SiOz, 1,14 %Fe^Oxs.. 1,25 SsCaO. 44,10 %loss of ignition and 44,95 MgO. Having been calcinated at diffirent temperature, its size was reduced to -0,177 mm by grinding. It was leached with SOs» gas in aqueous medium. The results indicate that the dissolution of sample increases with the increase in calcination temperature.