Delme patlatmanın tekniği.Murgul,açık işletmelerindeki delme patlatma işlerinin etüdü ve iyileştirme olanaklarının araştırılması
  1. Tez No: 28689
  2. Yazar: HİLMİ DİNÇER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL KÖSE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
ÖZET Bu çalışmada, bir yandan delme-patlatma tekniği incelenirken diğer yandan da Murgul Madenlerinde bu alandaki işlemlerin etüdü ve iyileştirme olanaklarının araştırılması yapılmıştır. Açık Maden Ocaklarında yaygın olarak dipte darbeli-çekiçli delme (DTH) sistemi ile Döner (Rotary) sistemi kullanılmaktadır. Bu sistemlerin tercihinde kayaçlara ait jeoteknik özelliklerinin bilinmesi önem arzetmektedir. Bu anlamda Murgul 'da cevher ve dekapaj seviyelerinden kayaç numuneleri alınmış ve MTA laboratuarlarında kaya mekaniği testleri yapılarak kayaçlar tanımlanmaya çalışılmıştır. Özellikle Rotary delmede, kayaçlara ait basınç dayanımının bilinmesi ve matkaba uygulanacak baskı ve matkap dönüş hızı (devir) açısından önem taşımaktadır. Yapılan incelemeler sonucu Rotary delmede optimum delme şartlarının tam olarak sağlanmadığı tesbit edilmiştir. Patlatma çalışmalarında; uygulanmakta olan ANFO+J.Dinamit+İnfilaklı Fitil ve geciktiricileri ile yapılan deneme atımları sonucunda elde edilen verilere göre; bu düzenin patlatma tekniği açısından uygun ve ekonomik bir patlatma olmadığı, bunun yerine test edilen, Emülsiyon + Nonel geciktirici sistemde ise daha uygun neticelerin alındığı, bir öncekine göre daha ekonomik olduğu ve bu uygulama ile yer sarsıntılarının en aza indirildiği tesbit edilmiştir. -V-
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this thesis, drilling and blasting operation of the Murgul copper mine was examined as well as general drilling and blasting techniques. Whith this study an improve drilling and blasting technique was tried to developed. Generally two drilling methods as known 'Downthe hole1 and 'Rotary drilling' -is used in the open pit mining operation. Characteristic of the roek is an important parameter for selecting of the drilling method. For example strength characteristic of the rock is an important parameter for the rotary drilling, especially for deter mination of the bit rotary speed and penetration pressure. Therefore ore and rock samples were collected from benches of the pit and analysed in the MTA Rock mechanics laborotary. Whith this study it has been tried to identified mechanical characteristic of the ore and rock in the pit. The obtained results are used for the selecting of the drilling method. At the and of the study it was seen that optimum drilling parameter was not completly employed in the existing drilling operation. Blasting method which are given below were compared each other using the application bench in thi pit; a) Anfo + Gelatin dynamite + Detonating corde b) Emulsion; + Nonel At the and of the comparison study it was found that method 'b' economically and technically is better then method 'a* for Murgul mine operation. The method 'b' also helps to reduce the ground vibration which is wery important for Murgul mine, because it is located very closed to the population area. -VI-