Tahirova, Türkgeldi ve Kıvırcık kuzularının besi gücü karkas özellikleri üzerinde karşılaştırmalı araştırmalar
  1. Tez No: 28695
  2. Yazar: NAMIK KİRAZLAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY GÜRSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
IV ÖZ Bu araştırma Kıvırcık ile değişik kan dereceli Kıvırcık Doğu Friz melezleri olan, Türk geldi (9/16 Doğu Friz) ve Tahirova (3/4 Doğu Friz) kuzularının besi performansı ve karkas öze I ilklerini karşılaştırmak amacı ile Atatürk Tarım İşletmesinde her genotipten 20 erkek kuzu olmak üzere, toplam 60 kuzu üzerinde yapılmıştır. Elde edilen souçlara göre; Doğu Friz melezleri istatistik i olarak önemli olmamakla birlikte Kıvırcık ırkından daha iyi bir besi. performansı göstermiştir. Karkas özelllikleri bakımından ise, Kıvırcık kuzularının etleri melezlere göre daha yağlı ve daha yumuşak bulunmuştur. Besinin ekonomik analizi melez kuzuların daha karlı olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study was carried out on 80 male lambs of Kıvırcık, Türkgeldi (9/16 East Friesian) and Tahirova (3/4 East Friesian) with the objectives of comparing their feed-lot performances and carcass merits at Atatürk Agricul bural Enterprise?. According to the results obtained Kıvırcık and the crossbreds of East Friesian demonstrated similar feed-lot performances. Feed conversion rates wen? 4.7. 4.7, 4.8 for Kıvırcık, Türkgeldi and Tahirova respectively. In relation to carcass merits, the differences were insignificant in general. However Kıvırcık was found to have higher fat and was more tender than the crossbreds. Conversely Tahirova and Türkgeldi genotypes had higher muscle and bone ratios than Kıvırcık.