Çukurova koşullarında buğdayda su-verim ilişkisinin belirlenmesi ve ceres-wheat bitki büyüme modelinin test edilmesi
- Tez No: 28697
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN TEKİREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
s. oz Bu çalışma, Çukurova koşullarında buğday bitkisinde su-verim ilişkilerini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Araştırmada tek lateral yağmurlama sistemi kullanılmıştır. Oluşturulan değişik düzeylerdeki su stres konularında dane verimleri istatistiksel olarak birbirlerinden farklı bulunmuştur. En yüksek verim 753.2 kg/da ile büyüme mevsimi boyunca su eksikliği olmayan il (laterale en yakın konu) konusundan sağlanmıştır. Su almayan konuda (I5) ise verim 587.3 kg/da olarak en az olmuştur. Deneme konularına ilişkin verim değerlerinde olduğu gibi verim bileşenlerinde de istatistiksel olarak farklar bulunmuştur. Bindane ağırlıkları, kuru madde miktarları, bitki boyu, yaprak alanı, hasat indeksi, su kullanım randımanları arasındaki farklar bunlara örnek gösterilebilir. Denemede en yüksek ürün alınan konuda mevsimlik su tüketimi 518.8 mm olarak belirlenmiştir. Ortalama en yüksek günlük su tüketimi 4.5 mm ile Nisan ayında meydana gelmiştir. Su tüketimi ile verim arasında önemli doğrusal bir ilişki elde edilmiştir. Oransal evapotranspirasyon eksikliği ile oransal verim azalması arasındaki ilişkiden elde edilen verim etmeni (ky) faktörü toplam büyüme mevsimi için 1.01 olarak belirlenmiştir. Oluşturulan değişik düzeylerdeki su stresi sonucu verimde meydana gelen düşüşün en önemli nedeni danelerin tam dolmadan olgunlaşması olup bu durum özellikle susuz konuda belirgin şekilde görülmüştür. Yaprak Alan indeksi (LAI) ile su tüketimi ve verim arasında önemli ilişkiler saptanmıştır. Ayrıca, CERES-Wheat V2.1 bitki büyüme modeli Çukurova koşullarında test edilmiştir ve gözlem değerleri ile tahmini değerler arasında benzer ilişkiler bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT This study was carried out to determine water-yield relations for wheat under Çukurova conditions. In the research, Line Source Irrigation system was used. Different irrigation stress levels created and yields were found to be significantly different among the treatments studied. The highest yield with 753.2 kg/da was obtained from the non-stressed treatment (Ii) during the growing periods. The least yield with 587.3 kg/da was obtained from the non-irrigated treatment (15)- Yield components were significantly different among the irrigated treatments studied. 1000 kernel weights, dry matter, plant height, leaf area, harvest index, water use efficiency were found to be significantly different among the treatments considered. Seasonal evapotranspiration was determined to be 518.8 mm in the highest yielding treatment. Average daily maximum water consumption occurred in April with 4.5 mm per day. A significant linear relationship between evapotranspiration and yield was obtained. The yield response factor (ky) was found to be 1.01 in the relationship between relative evapotranspiration deficit and relative yield reduction for total growing period. The main reason for the yield reduction under water stress is incomplete fill of the kernels before maturation. This condition is clearly valid for non-irrigated treatment. Significant relationships between leaf area index (LAI) with evapotranspiration and yield were obtained. Also, CERES-Wheat V2.1 of crop growth simulation model was tested under Çukurova conditions. It was determined that there were similar relations between measured and observed values.