Döner kepçeli ekskavatör açık işletme yönteminde bilgisayar destekli üretim planlaması: Afşin-Elbistan linyit işletmesi çöllolar sahasına uygulanması
Computer aided open pit production planning of bucket wheel excavator: The Application on Afşin-elbistan lignite establishment, Çöllolar district
- Tez No: 65327
- Danışmanlar: PROF. DR. MESUT ANIL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
VII öz Bu çalışmada, Döner Kepçeii Ekskavatör örtü kazı yöntemindeki, bütün kısıtlamaları ve parametreleri değerlendirerek, ilk kazı noktası, kazı makinesi gereksinimleri, basamak planlaması ve kazı sırası planiama aşamalarını belirleyen bir bilgisayar programı geliştirilmiştir. Bu bilgisayar programı, muhtemelen yakın gelecekte kurulacak 4x340 MW kapasiteli B-elektrik santralinin, kömür ihtiyacını karşılayacak olan Afşin-Elbistan Linyit (TEAŞ) Çölloîar açık işletmesine uygulanmıştır. İşletme ömrü boyunca kararların alınmasında, kısa ve orta vadeli üretim plardannın yapılmasında eide edilen sonuçlardan faydalanılacaktır. Bu program işletmenin diğer bir sahası olan Afşin bölgesinde planlanacak olan açık işletmeye de uygulanabilecektir. Üretim sırasının belirlenmesi aşamasından önce. açık işletme sınırı, ilk kazı noktası seçimi ve kazı yöntemi seçiminin yapılması gerekmektedir. Planlama parametrelerinin ve kısıtlamaların çokluğu ve bunların zamanla değişiklik arz etmesinden dolayı planlama aşamasındaki hesaplamaların bilgisayarla yapılması kaçınılmazdır. Anahtar Kelimeler : jeoistatiksel yatak modeilemesi, üretim planlaması, açık işletme sırtın, ilk kazı noktası, kazı sırası.
Özet (Çeviri)
VIII ABSTRACT In this study, a computer program that determines the production planning, scheduling, the location of opening-up and equipment requirement has been developed on the bases of all constraints and parameters of Bucket Wheel Excavator stripping method. This computer program has been applied to Afşin-Elbistan Lignite Establishment (TEAS), Çöllolar district that is planned to provide lignite demand of Em power station in near future, having the capacity of 4x340 MW. During life of the lignite deposit, decisions on the short and medium term production planning are profited by results of the developed computer program. This computer program would be applied to Afşin district which is planned for the future use of lignite. Before determining the production scheduling, open pit 'limit, location of opening-up and mining method must be determined first. Due to number of planing parameter and varying constraints, it is inevitable to use computer on the planning stages. Key Words : geostatisticai modelling, production planning, open pit limit, location of opening-up, production scheduling.