Çukurova bölgesinde kullanılan bazı akarisitlere karşı turunçgil kırmızıörümceği Panonychus citri mcgregor (Acari:Tetrancyhıdae)'nin direnç düzeylerinin belirlenmesi
Determination of resistance levels of citrus red mite, Panonychus citri mcgregor (Acari:Tetrancyhidae) against some acaricides used in Çukurova region
  1. Tez No: 287132
  2. Yazar: İSMAİL DÖKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ KAZAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmada, Turunçgil Kırmızıörümceği Panonychus citri McGregor (Acari: Tetranychidae)'nin yumurta ve ergin dişi bireylerinin Çukurova Bölgesi'nde yaygın olarak kullanılan spirodiclofen, dicofol, tetradifon ve fenbutatin oxide etkili maddeli akarisitlere karşı direnç düzeyleri belirlenmiştir. Bioassay denemeleri toplam 5 farklı P. citri popülasyonu ile gerçekleştirilmiştir. Dört popülasyon, P. citri'yi baskı altına almak için yoğun olarak akarisit-insektisit uygulanan üretici bahçelerinden toplanmıştır (B1, B2, B3 ve B4). Hassas popülasyon (H) denemelerde kontrol olarak kullanılmak amacıyla Adana ilinde şehir merkezinden ilaç kullanılmayan alanlardan toplanmıştır. Örnekler 2010 yılı sonbahar ve 2011 yılı ilkbahar döneminde alınmıştır.Sonbahar dönemi ergin dişileri ile yapılan bioassay denemelerinde spirodiclofen, dicofol, tetradifon ve fenbutatin oxide'e karşı en yüksek direnç oranları B2, B4, B1 ve B1 popülasyonları için sırasıyla 64.8, 157.7, 61.7 ve 99.1 olarak saptanmıştır. İlkbahar dönemi ergin dişileri için ise en yüksek direnç oranları B2, B4, B4 ve B3 popülasyonlarında sırasıyla 70.3, 159.6, 111.9 ve 212.3 olarak bulunmuştur. İlkbahar dönemi yumurta popülasyonları için en yüksek direnç oranları yine yukarıda verilen akarisit sıralamasına bağlı olarak B2, B4, B4 ve B3 popülasyonlarında sırasıyla 19, 38.9, 7.5 ve 7.9 olarak saptanmıştır.Sonuçlara göre P. citri'nin B1, B2, B3 ve B4 popülasyonları H popülasyonuna göre denemelerde kullanılan 4 akarisitede karşı daha dirençli bulunmuştur. Çalışma sonuçlarına bağlı olarak başarılı bir akar mücadelesi için P. citri'nin mücadelesinde kullanılan akarisitlere karşı direnç seviyelerinin düzenli olarak izlenmesi gerektiği ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study resistance levels of eggs and female adults of citrus red mite Panonychus citri McGregor (Acari: Tetranychidae) were determined against spirodiclofen, dicofol, tetradifon and fenbutatin oxide which are commonly used acaricides in Çukurova Region. Bioassay tests were conducted with totally 5 different populations of P. citri. Four populations were collected from commercial citrus orchards (B1, B2, B3 and B4) where acaricide-insecticide intensively applied by growers to supress mite population. One susceptible population (H) was collected from pesticides free areas in city center of Adana province to be used as a control in the experiments. Samples were collected in 2010 autumn and 2011 spring seasons.In the bioassay tests with autumn populations of adult females of P. citri, the highest resistant ratios were determined as 64.8, 157.7, 61.7 and 99.1 for B2, B4, B1 and B1 populations against spirodiclofen, dicofol, tetradifon and fenbutatin oxide, respectively. In spring populations of adult females, the highest resistant ratios were 70.3, 159.6, 111.9 and 212.3 for B2, B4, B4 and B3 populations, respectively. In the eggs of spring populations, the highest resistant ratios were found to be 19, 38.9, 7.5 and 7.9 for B2, B4, B4 and B3 populations, in the same acaricides order given above, respectively.Accordingly, B1, B2, B3 and B4 populations were found more resistant than the H population to the four acaricides used in the experiments. Results of this study indicated that acaricides used to control P. citri should be monitored regularly to determine citrus red mite resistance levels for successful mite management.