Ridge regression estimator and related estimators
Ridge regresyon tahmin edici ve ilişkili tahmin ediciler
- Tez No: 287142
- Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN KAÇIRANLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Çoklu iç ilişki problemini gidermek için en küçük kareler (EKK) tahmin ediciye alternatif olarak birçok yanlı tahmin edici önerilmiştir. Bunlardan birtanesi Hoerl and Kennard (1970)'ın ridge tahmin edicisidir. Bu çalışmada ridge tahmin edici ve ridge tahmin edici ile ilişkili birçok tahmin edici incelenmiştir.Ayrıca farklı regresyon modellerindeki ridge tahmin ediciler de incelenmiştir. Bunun yanında Lipovetsky ve Conklin (2005) tarafından tanımlanan iki parametreli ridge tahmin edici; EKK tahmin edici, ridge tahmin edici ve Stein tipi tahmin edici ile hata kareler ortalaması matrisi kriteri altında karşılaştırılmıştır. Belirtilen tahmin edicilerin performanslarını değerlendirnmek için gerçek bir veri seti analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
To cope with the multicollinearity problem several biased estimators are proposed as an alternative to the ordinary least squares (OLS) estimator. One of the biased estimators is ridge estimator (RE) of Hoerl and Kennard (1970). In this study, RE and many kinds of estimator related with RE are examined. RE in different regression models are also examined. Besides this, two parameter ridge estimator proposed by Lipovetsky and Conklin (2005) is compared with OLS estimator, RE, Stein type estimator under the mean square error matrix criterion. A real data set is analyzed to evaluate the performance of mentioned estimators