Alternatif akım impedans tekniğinde uygulanan farklı genliklerin impedans parametreleri üzerine etkisi
The effect of different amplitude of the AC signals on the impedance parameters
- Tez No: 287148
- Danışmanlar: PROF. DR. İLYAS DEHRİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmada, aynı ortamda, aynı metallerle elektrokimyasal impedans ölçümleri yapılmış, bu ölçümlerde farklı genlikler uygulanarak bu genliklerin impedans verileri üzerine etkisi incelenmiştir. Deneyler 5, 10, 15, 20, 25 mV genliklerde yumuşak çelik elektrot kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Deneylerde elektrolit olarak 0,1 M HCl çözeltisi ve bu çözeltinin pH değerini arttırarak, pH = 3, pH = 5, pH = 7 ve pH = 9 olan HCl çözeltileri kullanılmıştır. Karşılaştırma yapmak üzere aynı koşullarda polarizasyon direnci değerleri belirlenmiştir. Belirlenen impedans değerleri ve polarizasyon direnci değerlerinin karşılaştırılmasıyla her ortam için en uygun genlikler belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, Electrochemical impedance measurements were performed by applying different amplitudes in the same medium with using the metals. The experimental studies were carried out with different amplitudes (5, 10, 15, 20, 25 mV) on mild steel. 0.1 M HCl solution was used with different pH ( 3, 5, 7, 9 ). In order to investigate the effect of different amplitudes, polarization resistances were obtained. Finally, suitable amplitudes for each environment were obtained by comparing the impedance results.