Doğrudan hidrazin yakıt pilleri için pd doplu, karbon esaslı katalizörlerin sentezlenmesi ve uygulamaları
Synthesis of applications pd-doped carbon-based catalysts for direct hydrazine fuel cells
- Tez No: 941384
- Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER ÜSTÜNDAĞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Kimya Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Chemistry, Chemical Engineering, Mechanical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Yakıt pilleri, kimyasal enerjiyi doğrudan elektrik enerjisine dönüştürerek yüksek verimli ve çevre dostu enerji üretimi sağlayan sistemlerdir. Bu tezde, platin (Pt) bazlı katalizörlere alternatif olarak, hidrazin oksidasyonu için düşük maliyetli paladyum (Pd) destekli anot elektrotlar geliştirilmiştir. Atık kömür katranı (rCTP), cam fiber (GF) ve hasır otu (TT) kullanılarak farklı sentez yöntemleriyle beş Pd-tabanlı katalizör (1A, 1B, 2A, 2B-1, 2B-2) üretilmiştir. Malzemelerin yapısal ve morfolojik özellikleri taramalı elektron mikroskopisi (SEM), enerji dağılımlı X-Işınları (EDX) spektroskopisi ve X-Işınları kırınımı (XRD) teknikleriyle belirlenmiştir. Malzemelerin elektrokimyasal performansları ise dönüşümlü voltametri (CV), kronoamperometri (CA) ve elektrokimyasal impedans spektroskopisi (EIS) teknikleriyle incelenmiştir. Elektrokimyasal karakterizasyonlar sonucunda en yüksek performansı, 3,5-4,0 mA/cm² sabit akım yoğunluğu aralığında yaklaşık 13 mA/cm² maksimum akım yoğunluğuyla Pd-CTP/GF elektrotu göstermiştir. EIS verileri düşük yük aktarım direncine işaret ederken, voltametrik analiz sonuçları hidrazin oksidasyonunun difüzyon kontrollü olduğunu göstermiştir. Yakıt pili performans test sonuçlarına göre 2B-2 katalizörünün 10 mL/dk hidrazin ve 500 mL/dk oksijen akış hızında ölçülen maksimum akım yoğunluğu 80 mA/cm² olarak belirlenmiştir. Bu bulgular hazırlanan 2B-2 katalizörünün, yüksek iletkenliği ve düşük yük aktarım direnci sayesinde DHFC için umut vadeden bir anot malzemesi olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Fuel cells are highly efficient and environmentally friendly systems that directly convert chemical energy into electrical energy. In this thesis, palladium (Pd)-based anode electrodes were developed as cost-effective alternatives to platinum (Pt)-based catalysts for hydrazine oxidation. Five Pd-based catalysts (1A, 1B, 2A, 2B-1, and 2B-2) were synthesized using various methods with waste coal tar pitch (rCTP), glass fiber (GF), and couch grass (TT) as support materials. The structural and morphological properties of the synthesized materials were characterized using scanning electron microscopy (SEM), energy-dispersive X-ray spectroscopy (EDX), and X-ray diffraction (XRD). Their electrochemical performances were evaluated through cyclic voltammetry (CV), chronoamperometry (CA), and electrochemical impedance spectroscopy (EIS). As a result of the electrochemical characterizations, the Pd-CTP/GF electrode exhibited the highest performance, achieving a maximum current density of approximately 13 mA/cm² within a constant current density range of 3.5–4.0 mA/cm². EIS measurements revealed a low charge transfer resistance, and voltammetric analysis confirmed that hydrazine oxidation follows a diffusion-controlled mechanism. Fuel cell performance tests demonstrated that the 2B-2 catalyst reached a maximum current density of 80 mA/cm² at 10 mL/min hydrazine and 500 mL/min oxygen flow rates. These results indicate that the synthesized 2B-2 catalyst is a promising anode material for direct hydrazine fuel cells (DHFC) due to its high conductivity and low charge transfer resistance.