Numerical analysis of vortex breakdown of unmanned combat air vehicles
İnsansız keşif uçaklarda girdap çökmesinin nümerik analizi
- Tez No: 287168
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET PINARBAŞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada, farklı insansız savaş uçaklarının çeşitli hücüm açılarında girdap çökmesi numerik metodlar kullanılarak incelenmiştir. Ayrıca bir kesit düzlemden alınan sonuçlar ile kanatların akım çizgi topolojisi incelenmiş, literatürde bulunan deneysel sonuçlar ile kısaylanmıştır. Girgap oluşumu ve çökmesini göstermek için parçacık enjekte etme teniği uygulanmıştır. Yapılan analizler neticesinde, girdap oluşması direk olarak hucum açısının değişmesinden etkilendiği belirlenmiş ve hucum açısının 170 den fazla arttırılmasında girdap oluşumunun kritik bir durum aldığı saplanmıştır
Özet (Çeviri)
In this study, vortex breakdown of different unmanned combat air vehicles is investigated by using numerical methods with various angle of attacks. Also streamline topology of wings are investigated by taking results from a section plane and they are compared with available experimental results in the literature. Particle injection technique is used for displaying of vortex formation and breakdown. As a result of applied analysis, it?s determined that the vortex formation is directly influenced by the change of angle of attack and further increments of angle of attack of 170, vortex formation takes a critical condition