Bazı üriner sistem (böbrek ve safra) taşlarının x- ışını toz kırınım yöntemi ile nitel analizi
Qualitative analysis of some urinary system (kidney and gall bladder) stones using the x-ray powder diffraction method
- Tez No: 287176
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmada, X-ışını toz kırınım yöntemi ile kristal yapı özelliği gösteren dokuz farklı hastadan alınan altı adet böbrek ve üç adet safra kesesi taşlarının nitel analizleri yapıldı. Örneklerin toz kırınım desenleri oda sıcaklığında, Rigaku DMAX III C XRD difraktometresi ile 40 kV, 30 mA, 0.08/12 °/ s tarama hızı ile bakır radyasyonu ?(CuK?) = 1.54182 Å kullanılarak alındı. Toz kırınım desenlerinden elde edilen veriler, Hanawalt metodu kullanılarak örneklerin yapılarına giren maddeler nitel olarak tayin edildi. Araştırma sonucunda, dört farklı madde bulunmuştur ve bu maddeler; Kalsiyum Oksalat Hidrat (Whewellite) (CaC2O4.H2O), Ergosterol (C28H44O), Potasyum Nikel Nitrit (K4Ni(NO2)6) ve Kalsiyum Karbonat (CaCO3) içerdiği görüldü.
Özet (Çeviri)
In this study, six kidney and three gall bladder stones, from nine different patients, were qualitatively analyzed by using X-ray powder diffraction method. Powder diffraction patterns of the samples were taken by Rigaku XRD diffractometer DMAX III C at 40 kV, 30 mA, 0.08/12° / sec scanning speed, room temperature and with copper ?(CuK?) =1.54182 Å radiation. By using Hanawalt method, the data obtained from powder diffraction patterns of the samples were examined to find qualitatively different phases. As a result there are four different phases founded which are Calcium Oxalate Hydrate (Whewellite) (CaC2O4.H2O), Ergosterol (C28H44O), Potassium Nickel Nitrite (K4Ni(NO2)6) and Calcium Carbonate (CaCO3).