A simulation model for a generic unit-load warehouse
Palet bazlı çalışan jenerik bir deponun benzetim modeli
- Tez No: 287338
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. M. MURAT GÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Deniz Harp Okulu Komutanlığı
- Enstitü: Deniz Bilimleri ve Mühendisliği Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harekat Araştırması Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Depolama tedarik zincirinin en önemli halkalarından birini oluşturmaktadır. Bu alanda gerçekleştirilen çalışmalarda analitik ve benzetim odaklı yöneylem araştırması teknikleri yaygın olarak kullanılmaktadır. Doğası gereği karmaşık bir yapıya sahip olan depo sistemlerinin analitik yöntemler ile modellenmesinde ileri seviyede sistem detayına girilememekte, buna karşın benzetim ile karmaşık depo sistemlerinin modellenmesi mümkün olmaktadır.Bu çalışmada palet bazlı olarak çalışan depolarla ilgili kaynak tahsis, yerleşim planlama ve depolama politikaları ile ilgili problemlerin incelemesine yönelik bir analiz yazılımı geliştirilmesi hedeflenmiştir. Bu maksatla, öncelikle, olay çizelgeleme yaklaşımını temel alarak SharpSim adı verilen bir benzetim kütüphanesi, müteakiben genel bir depoya ilişkin nesnel yapıyı bünyesinde barındıracak bir depo kütüphanesi (WareLib) oluşturulmuştur. Daha sonra olay çizgeleri yöntemi ile ana depo fonksiyonlarını içeren genel bir kavramsal model geliştirilmiş ve bu kavramsal model, ilk aşamada geliştirilen benzetim ve depo kütüphaneleri kullanılarak bir benzetim modeline dönüştürülmüştür. Model ile sunulan arayüz, 3D animasyon ve istatistikî yapı özellikleri ile araştırmacılarla uygulamacılar arasındaki karşılıklı iletişimin artırılması amaçlanmıştır. Çalışmanın son bölümünde, depo mal giriş ve çıkış kapısı yerleşimlerinin forklift kullanım oranları üzerindeki etkilerinin ölçülmesine ilişkin bir analiz uygulaması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Warehousing is one of the most important elements of a supply chain. It is common to use analytical and simulation-based operations research techniques in the studies held on this topic. Warehousing systems are complex in their nature and analytical techniques lack modeling high level of system detail. On the other hand, simulation is more convenient to model complex warehouse systems with high level of detail.The objective of the thesis is to develop a general analysis tool for unit-load warehouses to study some warehousing problems such as resource allocation, layout design and storage policies. For this reason, first we have developed a general purpose simulation library (SharpSim) adopting Event Scheduling approach, and then we have created a warehouse library (WareLib) which maintains the data structure required to simulate a warehouse. We have, then, developed a general conceptual model which includes main warehouse functions and this conceptual model is implemented by using simulation and warehouse libraries created in previous stages. The analysis tool provides an interface, 3D animation and some statistical features by which we hope to contribute to communication among researchers and practitioners. At the final phase of the study, we have analyzed the effects of dock positioning on forklift utilizations.