An approximation for multi echelon multi retailer (S-1,S) inventory system with leadtime dependent backorder
(S-1, S) politikası uygulayan çok kademeli çok perakendecili envanter sisteminde ulaştırma süresine bağlı yoksatma durumu için bir çözüm yaklaşımı
  1. Tez No: 287339
  2. Yazar: MEHMET TEZCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE BERK, YRD. DOÇ. DR. A. ÖZGÜR TOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Deniz Harp Okulu Komutanlığı
  10. Enstitü: Deniz Bilimleri ve Mühendisliği Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harekat Araştırması Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışmada üst kademede bulunan bir depo ve alt kademede bulunan N adet perakendeciden oluşan ve her biri (S-1, S) envanter politikası ile çalışan iki kademeli envanter sistemi incelenmiştir. Perakendeciye taleplerin poisson dağılıma uygun olarak geldiği ve kademelere olan ulaştırma sürelerinin sabit olduğu kabul edilmektedir. Müşterinin, perakendecinin elinde ürün olmadığında tedarik süresi kadar beklemeyi kabul etmesi durumunda yok satma gerçekleşmekte, aksi takdirde müşteri kaybedilmektedir. Depoda ürün olmadığında ise perakendeciden gelen talepler için yok satma yapılmaktadır. Çalışmanın temel hedefi, sistemin maliyetini en küçükleyen en iyi stok seviyelerinin belirlenmesidir. Kayıp satışların göz önüne alınması nedeniyle talep oranı ile satın alma oranı eşit olmamaktadır, bu nedenle satın alma gerçekleştiren müşterilerin geliş oranı ?etkin geliş oranı? ile ifade edilmiştir. Ayrıca, perakendeciden talebin yapıldığı zaman ile depodan tahsis edilen ürünün yola çıkarılması arasındaki süreyi gösteren gecikme için olasılık dağılımı tanımlanmış ve depo ile perakendeci arasında bu dağılım kullanılarak bulunan gerçek ulaştırma zamanı ?etkin ulaştırma zamanı? ile ifade edilmiştir. Kesin çözümü elde etmekteki güçlükler nedeniyle geliştirilen yeni bir yaklaşım ile sistemin işletim karakteristikleri çıkarılmış ve toplam maliyet oranı hesaplanmıştır. Ayrıca, yaklaşımın etkinliğini ölçmek için yapılan sayısal çalışmanın sonuçları rapor edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we consider a two echelon inventory system with single warehouse at the upper echelon and N retailers at the lower echelon, where all installations implement (S-1, S) inventory policy. We assume that customer arrivals follow poisson distribution and leadtimes between echelons are deterministic and constant. In case of a stockout at retailer, if customer accepts to wait for the next available item, backorder occurs, otherwise demand is lost. Demands at retailers in stockout period are fully backordered at the warehouse level. The main objective of the study is to determine order up to levels that minimize the overall system cost. Because of the lost sales at retailer, the rate of purchase would not be the same as the rate of demand arrival. Thus, we define the arrival rate of purchasing customers as the effective arrival rate. Distribution of the retard between the placement of the order by the retailer and release of an item by the warehouse is used to calculate the actual leadtime which is defined as ?effective leadtime?. Due to the complexity of the exact solution, we present an approximation to derive operating characteristics and overall cost rate function. We report the results of the numerical study which we performed to evaluate the performance of approximation.