A fuzzy hybrid decision support software development for multi-criteria decision making problems and an application to abrasive water jet
Çok kriterli karar verme problemleri için bir bulanık melez karar destek yazılımı geliştirilmesi ve aşındırıcı su jetine uygulanması
  1. Tez No: 287340
  2. Yazar: LATİF YANAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN TOZAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Deniz Harp Okulu Komutanlığı
  10. Enstitü: Deniz Bilimleri ve Mühendisliği Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Çok kriterli karar verme problemleri karar vericiler tarafından çok karşılaşılan problem tipidir. Bu tip karar problemlerinde amaç belirli sayıdaki alternatiflerden, karar vericinin belirlediği kriterleri en iyi sağlayan alternatifin seçilmesidir. Bu tip problemlerin çözümü için karar vericinin işini kolaylaştıran pek çok karar destek yazılımı geliştirilmiştir. Bunlardan büyük kısmı problem spesifik olmasına rağmen önemli bir kısmı bu tipteki tüm problemlerde kullanılabilir tarzdadır. Ancak bu programların hiç biri çok kriterli karar verme problemleri için geliştirilen bulanık metotları kullanmamaktadır. Bu tezde, en çok kullanılan çok kriterli karar verme tekniklerinden olan Analitik Hiyerarşi Süreci ve Analitik Ağ Süreci ile bunların bulanık sayılarla çözüm metotları olan Bulanık Analitik Hiyerarşi Süreci ve Bulanık Analitik Ağ Süreci'ni aynı anda karar vericinin kullanımına sunan, gerekli veriyi bir Excel dosyasından okuyan, MS Visual C# programlama dili kullanılarak DESTEC 1.0 (Decision Support Tool for Enhanced Chioce) adı verilen bir karar destek yazılımı geliştirilmiştir. Bunun yanında yumuşak doku ameliyatlarında kullanılmak üzere kesici alet seçimi üzerinde birer AHS ve AAS modeli oluşturulmuş ve DESTEC 1.0 vasıtasıyla bu modeller çözülmüştür.
Özet (Çeviri)
Multi-criteria Decision Making problems are many encountered type of problems by decision makers. The aim in these problems is selecting the best alternative, which maximizes the criteria determined by the decision maker. For these kinds of problems there are many decision support software developed to help decision makers. Although most of them are ad hoc, an important number of generic software is developed for MCDM problems. But almost none of these software uses fuzzy methods developed for MCDM problems nor Fuzzy AHP and Fuzzy ANP. In this thesis; a decision support software named DESTEC 1.0 (Decision Support Tool for Enhanced Choice) is developed via MS Visual C# programming language. DESTEC 1.0 reads data from an Excel file and represents the solution for four MCDM methods AHP, ANP, FAHP, FANP. Besides an AHP and an ANP model is proposed for selecting the equipment to be used in soft tissue surgical operations; and these models are solved using DESTEC 1.0.