Kompozit malzemelerin enine elastisite modüllerinin sınır elemanlar yöntemiyle hesaplanması
Prediction of transverse elasticity modulus using boundary element
- Tez No: 287369
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİT GÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Şimdiye kadar kompozit malzemelerin enine elastisite modüllerinin hesaplanması için literatürde analitik, deneye dayalı modeller ile sonlu elemanalar gibi sayısal yöntemler yaygın olarak kullanılmıştır. Bu çalışmada kompozitlerin enine elastisite modüllerinin hesaplanması için kuadratik sınır elemanlar yöntemi sunulmuştur.Sunulan sınır elemanlar formülasyonu E-galss/epoxy, S-glass/epoxy, T300/epoxy ve Boron/epoxy kompozit malzemelerine uygulanmıştır. Sonuçlar analitik Tsai-Hahn modeli çözümleri ile karşılaştırılmıştır. Sunulan formülasyonun kompozit malzemelerin enine elastisite modüllerinin hesaplanmasında etkin olarak kullanılabileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Until now analytical, semiempirical models and numerical methods such as finite element are widely used for prediction of transverse elasticity modules of composite materials in the literature. In this work, a quadratic boundary element formulation is presented to predict transverse elasticity modules of composite.The present boundary element formulation is applied to E-glass/epoxy, S-glass/epoxy, T300/epoxy and Boron/epoxy composite materials. Results are compaired with analytical and Tsai-Hahn models. It is shown that the present formulation can be effectively used for prediction of transverse elasticity modules of composite materials.