Melodik ıslık seslerindeki notaların otomatik belirlenmesi
Automatic determination notes of melodic whistling sounds
  1. Tez No: 287440
  2. Yazar: GÜLAY KARPUZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. ORHAN KESEMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, İstatistik, Music, Statistics
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik ve Bilgisayar Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bilgisayar son yüzyılın en önemli buluşlarından biridir ve neredeyse tüm bilimsel alanlarda kullanılmaktadır. Bu alanlardan bir tanesi de müziktir. Müziğin üretilmesi ve diğer insanlarla paylaşılması için öncelikle iyi bir çalgı aleti ve nota bilgisi gerekmektedir. Oysa birçok insan bu bilgilere sahip olmamasına rağmen hemen hemen bütün müzikleri ıslık ile çalabilmektedir. Böylece yeni melodiler geliştirmek için ıslık yeterli bir araç olabilmektedir.Bu çalışmada, insan yapımı melodik ıslık seslerinden nota tanıma işlemi bilgisayar yardımıyla otomatik olarak gerçekleştirilmiştir. Mikrofon aracılığı ile bilgisayar ortamına aktarılan ses sinyalleri belli aralıktaki sayı değerlerinden oluşan bir zaman dizisi haline gelmektedir. Bu dizi üzerinde de birçok matematiksel işlem yapılabilmektedir. Bu dizideki verilerin stokastik bir karakter taşıması istatistiksel yöntemlerin kullanımını ön plana çıkarmaktadır.Öncelikle ses sinyaline ön işlemler uygulanarak ses üzerinde düzenlemeler yapılır. Sinyaldeki ıslık ve sessizlik bölgeleri belirlenir. Sonra da bu ıslık bölgelerinin süreleri bulunur. Otsu algoritması ile ıslık ve sessizlik bölgeleri bulunur. Spektral analiz ile ıslık parçalarının temel frekansları belirlenir. Bu temel frekanslar sınıflandırılır ve ses sinyalinin notaları bulunmuş olur.
Özet (Çeviri)
The computer is one of the most important discoveries of the last century, and is used almost all scientific fields. One of these fields is the music. Primarily for the production and sharing music with other people, a good musical knowledge and musical notes knowledge are required. Although there is not a lot of people that have this information, however, everyone can play almost all the music with a whistle. So, the whistle can be enough tool to develop new melodies.In this study, we describe an automatic system for transforming man-made melodic whistles into notes. Sound signals transferred to a computer via the microphone become a time series consisting of certain range values. Many mathematical operations can be performed on this series. Due to have a stochastic character, in this series the data brings to the fore the use of statistical methods. Firstly, we apply DC shifting to our audio signal. So the mean of signal is zero. Then we suppress the noise using various filters. We determine whistles and silence regions. Then we find the duration of this whistles regions. Otsu algorithm is used for finding whistling and silence regions. We determine the fundamental frequencies of whistling parts with spectral analysis. Eventually, these fundamental frequencies are grouped and so the notes of audio signal are found.