Farklı yetişme ortamı koşullarının sakallı kızılağaç (Alnus glutinosa (L.) Gaertn subsp. barbata (C. A. Mey.) Yalt.) meşcerelerinin gelişimine etkileri
Effects to growth of black alder (Alnus glutinosa (L.) Gaertn subsp. barbata (C. A. Mey.) Yalt.) stands of different site factors
- Tez No: 287445
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışmada, Artvin (Arhavi), Trabzon (Akçaabat) ve Giresun (Espiye) yörelerindeki kızılağaç meşcerelerinin gelişimi ile edafik ve fizyografik etkenler arasındaki ilişkiler araştırılmıştır. Araştırma alanlarındaki örnek alanlar seçme usulüyle belirlenerek alınmış ve her bir örnek alanda fizyografik ve edafik faktörler belirlenmiştir.Alınan toprak örnekleri üzerinde toprak türü, pH, tarla kapasitesi, kil (%), toz (%), kum (%), organik madde miktarı, genel cebirsel fark yaklaşımı (GCFY) ve klasik bonitet endeksine (KBE) göre 50 yaşındaki üst boy değerleri belirlenmiştir. Ayrıca alınan her bir örnek alan için 50 yaşındaki üst boy ile toprak özellikleri ve konum etmenleri arasındaki ilişkiler istatistiksel olarak ortaya konmuştur. Buna göre, Arhavi yöresinde, verimlilik ile toprakların yüzde toz miktarları ve yükselti arasında negatif; yüzde kum miktarı arasında pozitif ilişki bulunmuştur. Espiye yöresinde ise verimlilik ile yükselti ve yüzde kum miktarı arasında negatif; toprakların tarla kapasitesi, yüzde kil ve toz miktarları arasında pozitif ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between Edaphic and physiographic factors with Alder stand development were investigated in provinces of Artvin (Arhavi), Trabzon (Akcaabat) and Giresun (Espiye). Sample areas were selected randomly from research areas and Edaphic and physiographic factors has been identified for each sample plot.Soil texture, pH, field capacity, clay (%), silt (%), sand (%), soil organic matter were analyzed and determined values of the top height at 50 year old according to General Analitical Difference Approach (GADA) and Classical Bonitet Index. Additionally, Statistical analyzes has been determined between soil properties and site factors for the top height at 50 year old of each sample area. According to this, In Arhavi region, a negative correlation between productivity with elevation and the amount of silt percent of the land; positive correlation between the amount of sand per cent of the land. On the other hand, a negative correlation between productivity with elevation and the amount of sand percent of the land and positive correlation between soil field capacity, the amount of clay and silt percent of the land in Espiye region.