Çeşitli toprak örneklerinden entomopatojen nematodların izolasyonu, tanımlanması ve patojenitelerinin araştırılması
Isolation, identification and investigation of the pathogenicity of entomopathogenic nematodes from various soil samples
- Tez No: 287446
- Danışmanlar: PROF. DR. ZİHNİ DEMİRBAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Entomopatojen nematodlar (EPN), tüm dünyada zararlı böceklere karşı yaygın olarak kullanılan mikrobiyal mücadele etmenlerinden bir tanesidir. Aynı coğrafik bölgede bulunan zararlı böceklerle mücadelede, yerel izolatların uyumu ve taşınmasının birçok önemli avantajları vardır.Bu çalışmada, Türkiye'de fındık dikim alanlarının ve ormanların büyük bir kısmını barındıran Doğu Karadeniz Bölgesi, Trabzon yöresi, Değirmendere ve Altındere havzalarından entomopatojen nematod izolasyonu ile tür çeşitliliği belirlenmesi amaçlandı. Bu amaçla 98 toprak örneğinden 8 tane entomopatojen nematod izolasyonu gerçekleştirildi (%8,3). Yapılan morfolojik ve morfometrik çalışmalara göre, Steinernema cinsine ait olduğu tespit edildi. ITS bölgelerinin dizi analizleri esas alınarak tüm nematodların tür tanımlamaları yapıldı. Yapılan çalışmalar sonucunda izole edilen nematodların, Steinernema carpocapsae, S. feltiae, Steinernema sp. ve S. kraussei türlerine ait oldukları görüldü. Çalışmaya göre S. feltiae 'nin bölgede izole edilen en yaygın nematod türü olduğu tespit edildi. S. kraussei türü ise Türkiye'den izole edilen ilk tür özelliği taşımaktadır. Steinernema sp. ise ülkemiz için yeni olabilecek bir nematod türüdür.Biyotest çalışmaları sonucunda nematod izolatlarının, 10 gün içerisinde Agrotis segetum böceği üzerinde %100 insektisidal etkiye sahip olduğu gösterildi.
Özet (Çeviri)
Entomopathogenic nematodes (EPNs) are extensively used as microbial control agents against the nocuous insects in all over the world. Utilization of the local entomopathogenic isolates for controlling the pests found within the same geographical area has several advantageous including transportation and adaptation.In the current study, we have conducted a survey to isolate EPNs from a distinct region, Degirmendere Valley and Altındere National Park of Trabzon vicinity in East Black Sea Region of Turkey, where mainly covered by hazelnut plantation areas and forest. Out of 98 soil samples collected from the region, eight were positive for EPNs (8,3%). According to the morphological and morphometric studies, it was determined that all of the samples were in Steinernema genus. The pure cultures of all nematodes were further identified based on ITS region sequence analysis. The samples were identified as Steinernema carpocapsae, Steinernema feltiae, Steinernema sp. and Steinernema kraussei. Among these isolates, S. feltiae is the most frequently distributed species in the region. S. kraussei is recorded for the first time from Turkey.Bioassay results indicate that isolated nematodes have 100% infectivity within 10 days against Agrotis segetum. Therefore it has a high potential to use as microbial pesticide.