Görme engelliler için web tabanlı, etkileşimli bir sesli kütüphane otomasyon sisteminin geliştirilmesi ve kullanılabilirliğinin değerlendirilmesi
Design of web based, interactive voice library automation system for visually impared people and evaluation of usability
  1. Tez No: 287476
  2. Yazar: YAHYA BALAMAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ASLIHAN TÜFEKCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Bilişim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmada, ülkemizde ve diğer ülkelerde kullanıma sunulan, görme engelliler için sesli kütüphane web siteleri hakkında bilgi verilmiş ve ülkemizde hizmet veren sesli kütüphane web sitelerini tamamlayıcı nitelikte bir sesli kütüphane web sitesi tasarlanmıştır. Gönüllü okuyucuların seslendirdikleri kitapları web sitesi klasörlerine transfer etmeleri ve veritabanına ilgili kayıtların işlenmesi için web sitesi bünyesinde bulunan web servisi kullanabilen bir uygulama geliştirilmiştir. Geliştirilen web sitesinin hitap ettiği engelli, gönüllü ve yönetici üye arayüzleri gönüllü katılımcılar tarafından test edilmiş ve test sonucunda elde edilen bulgular sunulmuştur
Özet (Çeviri)
In this study, it has been given information about voiced library web sites for visually impared people which were provided for usage at domestic and foreign countries, and it has been designed a voiced library web site for completing exist voiced library web sites which in service. A Windows application which can be use web service inside of web site body has been developped for transferring books which narrated by volunteer readers into web site folders and proceeding related records into database. It has been tested developed web site which related with handicapped, volunteer and manager members interface by volunteer participants and it has been provided findings which obtained from test results.