Uyku kalitesini arttırmak için bir medikal cihaz tasarımı
Design a medical device to improve sleep quality
  1. Tez No: 426784
  2. Yazar: MEHMET SENA KOÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLHAN UMUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 38
Özet
Günümüzde yapılan çalışmalar horlamanın günlük yaşantımızı olumsuz yönde etkilediğini ortaya koymuştur. Bununla beraber horlama sebebiyle doktora başvuran birey sayısının giderek artması bizi bu çalışmayı gerçekleştirmeye yönlendirmiştir. Horlama bir uyku bozukluğu çeşidi olduğu için hem kişiyi hem de aynı ortamda bulunan kişileri rahatsız etmektedir. Horlamanın birçok sebebi olmakla beraber bu sebeplere bağlı farklı tedavi yöntemleri mevcuttur. Gerçekleştirdiğimiz çalışma bir cerrahi müdahale yöntemi değildir. Çalışmamızda bahsettiğimiz sebeplerden yatış bozukluğuna bağlı olarak ortaya çıkan horlamaya çözüm bulmaktır. Kişi uyku esnasında horlamaya başladığında başucunda veya aynı ortamda duran cep telefonu veya bilgisayar tarafından horlama sesi algılanır. Horlama algılandığında, bu durum bluetooth ile gerçekleştirdiğimiz cihaza gönderilir. Cihaz içerisinde bulunan hava pompası ve valfler yardımıyla yastık içerisinde bulunan hava miktarı değiştirilerek kafanın pozisyonu değiştirilir. Bu şekilde kişinin horlaması kesilmiş olur. Çünkü horlama sırt üstü yatış durumunda daha fazla ortaya çıkmaktadır. Çalışma ekibi olarak yaptığımız denemelerde uyku kalitesinde fark edilir bir artış olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Recent studies about snoring suggests that it affects our daily lives negatively. However, the number of individuals who apply to hospitals due to snoring has led us to make this study. As snoring is a type of sleep disorder, it disturbs both the individuals and the people around them. Snoring has many reasons besides there are different types of treatments. Our study is not a surgical intervention. Our aim is to find a solution to snoring that stems from incorrect lying positions. When a person starts to snore during his sleep period, snoring sound is perceived by the cell phones and computers nearby. It is sent to our device by means of bluetooth by the time snoring is perceived. The position of the head is shifted by shifting the amount of air in the pillow with the help of the pump and the valves in the device. Snoring of the person is ceased in this way. Because snoring happens more when a person sleeps on his back. As a survey team, we observed a dramatic augmentation in sleep quality during our experiments.