EKG işaretinin cep telefonu ile iletilmesi
The transmission of ECG signal with mobile phone
  1. Tez No: 287488
  2. Yazar: SEÇİL CAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİHAL FATMA GÜLER, PROF. DR. İNAN GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Teknik Eğitim, Electrical and Electronics Engineering, Technical Education
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Bilişim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Gerçekleştirilen sistem sayesinde hastanın evden çıkmadan bir uzman tarafından takibi sağlanmaktadır. Böylece kişinin hastane dışından sağlık bilgileri takip edilmekte ve olası sorunlara karşı erken müdahale edilebilmektedir.Bu çalışmada kollar ve bacaktan elektrotlarla alınan EKG (Elektrokardiyogram) bilgisi yükseltilerek işlenebilir sinyallere dönüştürülmektedir. Analog olan EKG sinyali bir mikroişlemci yardımıyla sayısal işarete çevrilerek Bluetooth modüle aktarılmaktadır. EKG verisi Bluetooth ile cep telefonuna gönderilmekte ve EKG Çizici Programı aracılıyla EKG sinyalinin görüntülenmesi ve cep telefonundaki verinin başka bir telefona aktarılması sağlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Through the performed system, it is provided that the patient don?t need to go to hospital and the expert can be follow. Thus the health datas of people can be monitored from outside of the hospital and an early intervention against potential problems.In this thesis, the ECG data detect from arms and leg and it is amplified and transformed to cultivable signals. The ECG signal processed with analog digital signal processing techniques and transfer to Bluetooth module. The data which is send by Bluetooth is received with mobile phone and the ECG signal shown there with ECG Plotter Program and it can be send to another mobile phone.