Teorik ve deneysel titreşim spektroskopisi yardımıyla 5-kloro-8-hidroksikinolin ve Zn ve Mn komplekslerinin incelenmesi
Investigation of 5-chloro-8-hidroksikinolin and Zn and Mn complexes by theoretical and experimental vibrational spectroscopy
- Tez No: 287539
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN KÖKSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu tez çalışmasında 5-klro-8-hidroksikinolin (5CI8HQ) molekülünün Zn(5CI8HQ)2 ve Mn(5CI8HQ)2 bileşikleri hazırlandı. Ligand olarak kullandığımız 5-kolro-8-hidroksikinolin molekülünün ve elde edilen bileşiklerin infrared titreşim spektrumları 4000-40 cm-1 bölgesinde kaydedildi. Serbest ligand molekülünün titreşim frekansları ile bileşiklerin titreşim frekansları karşılaştırıldı. Bazı frekansların kaydığı gözlendi. Bu kaymalar ligand titreşimleri ile metal-ligand bağı titreşimleri arasındaki mekanik çiftlenimden kaynaklandığı şeklinde yorumlandı. Deneysel olarak elde edilen sonuçlardan yola çıkılarak bileşiklerin geometrik yapılarının kare düzlem yapıda olduğu düşünüldü. Ayrıca, Ligand ve Zn(5CI8HQ)2 bileşiğinin bağ uzunlukları, bağ açıları ve titreşim frekansları GAUSSIAN03 paket programında HF ve DFT teorileri kullanılarak hesaplandı. Elde edilen teorik ve deneysel sonuçlar karşılaştırıldı ve yorumlandı.
Özet (Çeviri)
In this study, Zn (5CI8HQ)2 and Mn (5CI8HQ)2 compounds of 5-choloro-8-hydroxyquinoline (5CI8HQ) molecule were prepared. Infrared vibrational spectra of ligand and compounds were obtained which recorded in 4000-40 cm-1. Vibrational frequencies of the free ligand molecule compared with the vibrational frequencies of compounds. Some frequencies were shifted. This shift in the vibrations of the ligand and the metal-ligand bond was interpreted as caused by vibrations between the mechanical coupling. The geometrical structures of the compounds obtained from experimental results were thought to be at trans structure. In addition, bond lengths, bond angles and vibrational frequencies of the ligand and Zn (5CI8HQ)2 compound were calculated at GAUSSIAN03 package program with HF and DFT theories. Theoretical and experimental results were compared and interpreted.