Tahribatsız muayene yöntemleri ve uygulama alanları
Non-destructive tests and applications area
- Tez No: 287554
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜREL ÇAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Kaynak çalışmalarında kalite teminin garantilenmesi için bir veyagerektiğinde daha çok tahribatsız muayene metodunun kullanılması şarttır. Kaynakgözetim sorumlusu için en önemli metot gerektirdiği hazırlık bakımından Gözlemuayenedir. Dış süreksizliklerinin erken zamanda tespit edilmesi hızlı geri dönüşsağlar ve hata nedenlerinin çabuk giderilmesini temin eder. Her şeyden önce çokdüşük dış süreksizliklerin tespit edilebilirliğinin arttırılması için Penetrantmuayenesi ve Manyetik parçacıkla muayene kullanılabilir. Penetrant muayenesininaksine manyetik parçacıkla muayene için süreksizliğin yüzeye açılması gerekmez,ayrıca ince kaplamalara da izin verilebilir. Manyetik parçacıkla muayene sadeceferromanyetik malzemelere uygulanabilir.İç süreksizlikler Radyografik muayene ile malzeme kalınlığı 40 mm' yigeçmediği sürece çok iyi görüntülenebilir. Radyografik muayene alın kaynaklarıiçin çok uygun olmakla birlikte bindirme kaynakları için o kadar iyi değildir.Özellikle kalın levhalarda ki T birleştirmeleri kural olarak radyografik muayeneyeuygun değildir. İyonlaştırıcı ışınımla çalışılırken ilgili kurallara uymak şarttır.Ultrasonik muayene iç kısmında ki süreksizliklerin (tercihen düzlemsel)tespiti için bir başka metottur. Uygulama kalınlığı 8 mm den başlar ve çok büyükkalınlıklara da uygulanabilir. Radyografik muayenenin aksine ultrasonik muayeneile hatanın görüntüsü elde edilmez, saptanan belirtiler daha sonra değerlendirilir.Ancak bu belirtilerden hatanın derinliği anlaşılabilir. Bu nedenle ultrasonik muayenekatmer ve teras çatlakları gibi düzlemsel süreksizliklerin tespiti için uygundur.Girdap akımları ile kaynak dikişlerinin muayenesi sadece sınırlı bir seviyedeyapılabilir, çünkü kaynak yüzeyinin pürüzlülüğü sinyal değerlendirmesiningüçleştirecek gürültülü sinyalleri yaratır ve hacimsel bir muayene yapmak mümkündeğildir.
Özet (Çeviri)
Using one or, if necessary, more non-destructive test methods is essential forensuring quality in welded structures. The most important method for the weldingsupervisor is visual inspection in terms of required preparations. Identifying externaldiscontinuities at an early time provides a fast return and assures fast resolving ofthe reasons of the errors. Penetrant testing and inspection with magnetic particletesting can be firstly used for increasing identification of extremely low externaldiscontinuities. Contrary to the penetrant testing, the discontinuity does not have tospread out to the surface as the case in the inspection with magnetic particle testing,and also thin coatings can be allowed. Inspection with magnetic particle testing canonly be applied to ferromagnetic materials.Internal discontinuities can be monitored with radiographic testing unless thematerial thickness exceeds 40 mm. Radiographic inspection is very convenient forbutt-welding but not so good for lap-welding. Especially T joints in the thick platesare not convenient for radiographic inspection in principle. It is essential to obey therelevant rules while working with ionizing radiation.Ultrasonic Testing is another method for identifying the discontinuities(preferrable planar) in the internal part. Application thickness starts from 8 mm, andcan be applied to very large thicknesses. Contrary to radiographic inspection, theerror?s image is not obtained with ultrasonic inspection, the detected indications areevaluated afterwards. Depth of the error can only be identified with theseindications. ultrasonic testing is therefore convenient for identifying planardiscontinuities like layer and terrace cracks..Eddy current testing and welding seams can only be conducted at a limitedlevel because roughness of the welding surface creates loud signals making thesignal evaluation difficult, and it is not possible to inspect volumetrically.