Ergenlerin ebeveynleriyle yaşadıkları problemleri çözüm biçimleri ile bağlanma stilleri arasındaki ilişkide özerkliğin aracı rolünün incelenmesi
Investigation the mediating role of autonomy in the relationship between the problem-solving styles who have problems with parents and the attachment styles of the adolescent
  1. Tez No: 287653
  2. Yazar: DUYGU AKYÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜL ŞENDİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gelişim Psikolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu araştırmanın amacı, son ergenlik dönemindeki ergenlerin ebeveynleriyle yaşadığı problemleri çözme biçimleri ile bağlanma stilleri arasındaki ilişkide özerkliğin aracı rolünün incelenmesidir. Ek olarak problem çözme biçimlerinin ergen ve ebeveyn cinsiyetine göre farklılaşıp farklılaşmadığı da incelenmiştir. Yapılan analizler sonucunda baba için bildirilen kendine güvensizlik ile anne için bildirilen kendine güvensizlik ve yapıcı problem çözme biçimlerinin kızlara oranla erkekler tarafından daha çok tercih edildiği görülmüştür. Kendine güvensizlik ve sorumluluk almama biçimleri daha çok babalar için tercih edilirken; ısrarcı-sebatkâr yaklaşım biçiminin ise daha çok anneler için tercih edilmiştir. Ergenlerin anneleriyle yaşadıkları problemleri çözmek için kullandığı kendine güvensizlik çözüm biçimi ile kaçınan bağlanma stili arasında davranışsal özerkliğin aracı etkisinin olduğu bulunmuştur. Ergenlerin ebeveynleriyle yaşadığı problemleri çözmek için kullandığı kendine güvensizlik çözüm biçimi ile kaygılı bağlanma stili arasında davranışsal özerkliğin kısmi aracı etkisinin olduğu görülmüştür. Ayrıca ergenlerin babalarıyla yaşadığı problemleri çözmek için kullandığı kendine güvensizlik çözüm biçimi ile kaygılı bağlanma stili arasında duygusal özerkliğin kısmi aracı etkisinin olduğu görülmüştür. Ergenlerin ebeveynleriyle yaşadığı problemleri çözmek için kullandığı sorumluluk almama çözüm biçimi ile kaygılı bağlanma stili arasında davranışsal özerklik kısmi aracı etki yapmıştır. Son olarak ergenlerin anneleriyle yaşadığı problemleri çözmek için kullandığı probleme olumsuz yaklaşma biçimi ile kaygılı bağlanma stili arasında duygusal özerkliğin kısmi aracı etkisinin olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate if adolescent autonomy mediates the relationship between the problem-solving styles who have problems with parents and the attachment styles of the adolescent. In addition to this, it was investigated whether the problem-solving styles differentiated by the gender of the parent and the adolescent. The analysis showed that Lack of Self-Confidence solving style which preffered for both parents and Constructive Problem Solving style which preffered for mothers reported more by males rather than females. Lack of Self-Confidence and Unwillingness to Take Responsibility solving styles preffered most for fathers and Insistent-Persevering solving style preffered most for mothers. Behavioral autonomy fully mediated the relationship between Lack of Self-Confidence solving style which preferred for the problem with mothers and avoidant attachment style. Behavioral autonomy partially mediated the relationship between Lack of Self-Confidence solving style which preferred for the problem with both parents and anxious attachment style. Emotional autonomy partially mediated the relationship between Lack of Self-Confidence solving style which preferred for the problem with fathers and anxious attachment style. Behavioral autonomy partially mediated the relationship between Unwillingness to Take Responsibility solving style which preferred for the problem with both parents and anxious attachment style. Finally, emotional autonomy partially mediated the relationship between Approaching Problems in a Negative Way solving style which preferred for the problem with mothers and anxious attachment style.