Necip Fazıl Kısakürek ve Büyük Doğu Mecmuası'nın Türk siyasal hayatına etkileri bakımından incelenmesi
Examination of the impact of Necip Fazıl Kısakürek and Büyük Doğu Magazine on Turkish political life
- Tez No: 846093
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKAN AFŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Politik Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Necip Fazıl Kısakürek; nam-ı diğer 'Şairler Sultanı' 26 Mayıs 1904 yılında İstanbul'da, dönemine göre entelektüel kabul edilebilecek bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelmiş ve eli kalem tuttuktan sonra yaşadığı toplumu derinden etkileyecek birçok işe imza atmıştır. Bu etki, gerek bireysel olarak kaleme aldığı yazılarla gerek verdiği geniş katılımlı sempozyum ve konferanslarla gerekse kendisi gibi düşünen birkaç fikir adamı ile birlikte çıkardıkları haftalık mecmua olan 'Büyük Doğu' ile gerçekleşmiştir. Necip Fazıl, eserlerinde felsefi, toplumsal, siyasi, dini ve metafizik konulara yer vermiş ve bunları bazen kendi ismiyle bazen de kullandığı ve anlamını kendisinden başka kimsenin bilmediği; 'Be.De.', 'Akıl Hocası', 'Prof. Ş.Ü.', 'Dedektif X', 'Dilbilimci' ve 'İsimsiz' gibi mahlaslarla kaleme almıştır. Bu mahlaslarla kaleme aldığı eserlerine aslını koruyarak incelememizde yer vermekle birlikte çalışmamızın bundan sonraki kısımlarında karşılaşılacak bu mahlasların; Necip Fazıl Kısakürek'i işaret ettiğinin bilinmesi çalışmamızın anlamlandırılması adına faydalı olacaktır. İlk olarak 17 Eylül 1943 tarihinde Necip Fazıl Kısakürek tarafından yayınlanan Büyük Doğu Mecmuası“Siyasi-Edebi Haftalık Mecmua”olarak yayın hayatına başlamıştır. 1943 yılından 1978 yılına kadar çeşitli aralıklarla, günlük gazete, haftalık ve aylık mecmua olarak yayın hayatı bulan Büyük Doğu Mecmuası, Türkiye'nin siyasi ve sosyal yaşantısını basın aracılığı ile etkilemiş ve bu mecmuanın müellifi olan Necip Fazıl; eserleri ve söylemleriyle kamuoyunu önemli oranda yönlendirmiştir. Bu çalışmamızda uzun yıllar milliyetçi-mukaddesatçı kitleler üzerinde büyük tesir bırakmış akabinde halen tesiri devam eden Necip Fazıl Kısakürek ve Büyük Doğu Mecmuası'nın asli kaynaklarına inerek müellifin ve mecmuanın siyasal izlenimini aksettirmeyi, bu kapsamda mecmuayı siyasi etkileri bakımından inceleyip bu etkinin toplum hafızasındaki yerini irdelemeye ve analiz etmeye gayret göstereceğiz. Bu doğrultuda 1943-1959 yılları arasında çıkmış olan haftalık ve aylık mecmualarla, 1949 yılındaki Büyük Doğu Mecmuası'nı çalışmamıza dâhil etmiş bulunmaktayız.
Özet (Çeviri)
Necip Fazıl Kısakürek, called as 'The Sultan of poems' was born on 26th May 1904 in İstanbul into a family that could be considered intellectual for his time and he accomplished many works which affects deeply the society he lived in after he started writing. Through both writings individually and symposiums and conferences with wide participation also through a weekly magazine ' Büyük Doğu' that was published by a few intellectuals who think like him, this impact was realised. Necip Fazıl included philosophical, social , political, religious and metaphysical subjects in his works and he sometimes indited these under own his name, he occasionally used pseudonyms that no one knows the meaning of as 'Be.De.', 'Akıl Hocası', 'Prof.Ş.Ü', 'Dedektif X', 'Dilbilimci' and 'İsimsiz'. We have included our review the works he wrote under these pseudonyms that will be encountered in the following parts of our study indicate him will be utility making sense of our study. 'Büyük Doğu' magazine that was published by Necip Fazıl Kısakürek on 17th September 1943, started broadcasted first time as“Political-literary weekly magazine”. 'Büyük Doğu Magazine' that was published as daily newspaper, weekly and monthly magazine at various intervals from 1943 to 1978 influenced through the press political and social life of Turkey and the author of this magazine, Necip Fazıl significiantly guided the public opinion with his works and discourses. In this subject, we will try to reflect the political impressions of the author and the magazine by delving into the original sources of 'Büyük Doğu Magazine' and Necip Fazıl Kısakürek who had a great impact on the nationalist and sacred masses for many years to have an impact and in this context we will examine the magazine in terms of its political affects and examine and analyse the place of this effect in the social memory. In this regard, we have included 'Büyük Doğu Newspaper' in 1949 with the other weekly and monthly magazines between 1943 and 1959.