Çalışan sağlığını geliştirici hizmetlerin çalışan sağlığına etkilerinin değerlemesi ve bilişim sektörüne yönelik bir uygulama
The assessment of the effects of employee health promotion services on the employee health and a research in internet technology sector
- Tez No: 287935
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN GEYLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Nutrition and Dietetics, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 206
Özet
Özellikle son yıllarda çalışma koşullarındaki değişimler, sağlık kavramında yaşanan değişimler, büyük şehirlerde yaşam tarzlarının değişimi çalışan sağlığına farklı bir yaklaşımı gerekli kılmıştır. Sağlığı koruma yerini geliştirmeye bırakmış, işyeri koşullarının çalışan sağlığı üzerindeki etkileri önem kazanmıştır.Araştırmada işyeri, sağlık ve çalışan arasındaki ilişki, çalışan sağlığını geliştirici hizmetler ve bu hizmetlerin yönetimine ilişkin fonksiyonlar ve kavramlar teorik olarak ele alınmıştır. Çalışan sağlığını geliştirici hizmetler kapsamında fiziksel aktivite ve beslenme hizmetleri incelenmiştir. Araştırmanın uygulama bölümünde ise bilişim sektöründe ofis ortamında masa başında çalışanlara yönelik çalışan sağlığını geliştirici hizmetler bağlamında yönetsel faaliyetlerin sağlığa etkisi anket uygulaması gerçekleştirilmiştir. İşletmeler İstanbul bölgesinde yer alan bilişim sektöründeki büyük ölçekli işletmelerdir.Araştırmanın sonucunda elde edilen veriler faktör analizine tabi tutulmuş, işyeri ortamı ve yönetsel faaliyetlerle ilgili olan faktörler ile çalışan sağlığı arasında korelasyon ve çoklu regresyon analizleri yapılmıştır. İşyeri sağlık iklimi, işyeri sağlık kültürü ve çalışanların yönlendirilmesiyle ilgili olan bu değişkenler ile bulgular yorumlanmıştır. Araştırmada ayrıca işveren destekli özel sağlık sigortasının da çalışan sağlığı üzerindeki etkisi araştırılmıştır ve yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Especially in recent years, the changes occurred in the working conditions, the perception of the concept of health, the life style in the urban cities have made it necessary to approach to employee health in a different way. Protecting health has replaced with promoting health and the effects of worksite conditions on employee health have become major concerns.In the research, the relationship between worksite, health and employee, employee health promotion services and the functions and concepts concerning the management of these services are discussed theoretically. Phsyical activity and nutrition are studied within the context of employee health promotion services. In the methodological part of the research, ?the effects of employee health promotion services on health? scale have been applied to the sedentary workers in the offices in information technology sector.The data obtained from the research are first analysed with the help of factor analysis. In addition, the findings of the factor analysis related to worksite health climate, managerial activities and their effects on the employee health are analysed with corelation and multiple regression analysis methods. These variables and findings regarding worksite health climate, worksite health culture and the coordination of the employee in the services are interpreted. Another finding of the research which is about the effects of the employer sponsored health insurance on the employee health are also analysed .