Elif Şafak'ın romanlarındaki mistik öğeler
The mystical items Elif Şafak's of novels
  1. Tez No: 287957
  2. Yazar: GAZAL BALTA
  3. Danışmanlar: PROF. İLHAN ÖZKEÇECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 332
Özet
Bu çalışmada Elif Şafak'ın romanları okunarak bu romanlardaki mistik öğeler bir araya getirilmiş ve bu öğeler kendi içerisinde bir bütün oluşturacak şekilde sınıflandırılmıştır. Çalışma üç bölümde tamamlanmıştır. Birinci bölümde ?mistisizm? kavramına genel bir bakış ve farklı kültürlerdeki yansımaları ele alınmış, ikinci bölümde İslam kaynaklı mistik öğeler, tasavvufu da kapsayacak şekilde, belirli başlıklar altında sınıflandırılmıştır. Üçüncü bölümde ise Hıristiyanlık, Yahudilik ve Hint kültürlerine ait mistik öğelerle ilgili çalışma yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, by reading Elif Safak?s novels,the mystical items of these novels were gathered together and these items classified to form a whole in itself. The study was completed in three parts.In the first part, an overview of the concept of“mysticism”and reflections of different cultures are discussed.In the second part,the mystical elements of Islam by covering Sufism concept too are classified under specific headings. In the third part, mystical elements of Christianity, Judaism and Indian cultures were studied.