Relation between socioeconomic status and depression, anxiety, and self-esteem in early adolescents
Erken ergenlik döneminde, sosyoekonomik statü ile depresyon, kaygı ve benlik saygısı arasındaki ilişki
- Tez No: 287985
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL SAYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışmanın amacı, erken ergenlik döneminde (7. Sınıf öğrencileri), soyoekonomik statü ile depresyon, kaygı be benlik saygısı arasındaki ilişkiyi incelemektir. Ayrıca, cinsiyet değişkeni, anne ve baba eğitimi ile depresyon, kaygı ve benlik saygısı arasında anlamlı bir ilişki olup olmadığını da incelemektir.Bu çalışmada, İstanbul'da yaşayan ergenlerle (7. Sınıf öğrencileri) çalışılmıştır. Ayrıca, bu çalışma ergenlerin sosyoekonomik statülerini karşılaştırmak için iki okulda (devlet ve özel okul) yapıldı. Örneklem 50 kız ve 56 erkek olmak zere 106 öğrenci içerir. Öğrencilerin 53'ü özel okuldandır ve diğer 53'ü devlet okulundandır. Depresyon, kaygı ve benlik algısını analiz etmek için üç farklı skala uygulandı. Çocuklar için Depresyon Ölçeği, Durumluk-Sürekli Kaygi Ölçeği ve Piers Harris Çocuklar için Benlik Kavramı Ölçeği kullanıldı. Ergenler tarfından onların sosyoekonomik düzeyleri hakkında bilgi edinmek için ?Öğrenci Bilgi Formu? dolduruldu.Sonuçlara göre depresyon ve öğrencilerin devam ettiği okul türü (devlet-özel okul) ve sürekli kaygı ve okul türü arasında anlamlı bir ilişki vardır. Durumluk kaygı ve okul türü ile benlik saygısı ve okul türü arasında anlamlı ilişki bulunmamıştır.Piers Harris Öz Kavram Ölçeğinin alt ölçeklerinden sadece ?kaygı? ile okul türü arasında anlamlı ilişki bulunmuştur.Depresyon, durumluk kaygı ve benlik saygısı ile cinsiyet değişkeni arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Sürekli kaygı ile cinsiyet değişkeni arasında anlamlı birilişki bulunmuştur.Baba ve anne eğitim durumu ile depresyon, durumluk kaygı, sürekli kaygı ve benlik saygısı arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Fakat ?mutluluk ve doyum?, ?kaygı? ve ?zihinsel durum ve okul durumu? alt ölçekleri ile anne eğitim düzeyi, ?kaygı? alt ölçeği ile baba eğitim düzeyi arasında anlamlı bir ilişki vardır
Özet (Çeviri)
The aim of the present study is to examine relationship between socioeconomic status and depression, anxiety, self-esteem in early adolescents (7th grade students). In addition, it is examined whether there is a significant relationship gender difference and parent education with depression, anxiety, and self-esteem.In this research it was worked with adolescents (7th grade students). In addition, this study is conducted in two schools (private school and state school) to compare the adolescents? socioeconomic status. The number of sample was 106 in which there were 50 girls and 56 boys. 53 of them are from private school and 53 of the students are from state school. It was applied three different scales to analyze depression, anxiety, self-esteem. Children?s Depression Inventory (CDI), State-Trait Anxiety Inventory for Children, and Piers Harris Children?s Self-Concept Scale were used. And, `Personal Information Sheet? was filled by adolescents to get the socioeconomic knowledge about them.Results show that it was found statistical significant difference between depression and the kind of school (private and state schools) that students are going on and between trait anxiety scores and the kind of school. It was not found statistically significance mean difference between state anxiety scores and the kind of school and between self-esteem and the kind of school.It was found statistically significant mean difference between only except ?anxiety? subfactor among self-esteem subfactors scores and the kind of school that students are going on.It was not found statistically significant mean difference between depression scores and gender, between state anxiety scores and gender, and between self-esteem scores and gender. It was found statistically significance mean difference between trait anxiety scores and gender.It was not found statistical significant difference for the mother?s and father?s education degree on depression, state anxiety, trait anxiety, and self-esteem scores of students but it was found significant difference ?Happiness?, ?Anxiety?, and ?Mental and School Situation? scores with mother education degree and ?anxiety? scores with father education degree.