A descriptive study: Professional and socio-cultural profiles of mental health workers in Turkey
Betimleyici çalışma: Türkiye'deki ruh sağlığı çalışanlarının profesyonel ve sosyo-kültürel profilleri
- Tez No: 288032
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT PAKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, Türkiye'deki ruh sağlığı çalışanlarını, sosyo-demografik özellikler, eğitim geçmişi, profesyonel bilgiler ve politika ve dinle ilişkili sosyal kimlikler olmak üzere dört açıdan betimlemektir. Araştırma anketini, psikolog, psikiyatrist, psikolojik danışman, klinik psikolog ve klinik psikoloji yüksek lisans öğrencilerinden oluşan toplam 245 kişi doldurdu. İki yöntem kullanıldı. Anketin linki, ruh sağlığı çalışanlarının üye olduğu e-posta gruplarına gönderildi. Bu linkte, ayrıca çalışmanın içeriği ve amacı belirtildi. Buna ek olarak, anketin basılı kopyası hazırlanarak, İstanbul'daki belli başlı hastanelere, psikolojik danışmanlık ve psikoterapi merkezlerine gönderildi. Araştırmanın sonuçları, ruh sağlığı çalışanlarının beş ayrı gruptaki detaylı bilgilerini göstermektedir. Bunlar, sosyo-demografik özellikler, eğitim geçmişi, deneyimle ilişkili özellikler, danışanlarla ilişkili özellikler ve önerilen müdahalelerdir. Ayrıca, bu çalışma danışanlardaki iyileşme oranını, klinik tedaviyi yarıda bırakma oranı ve sebeplerini, önerilen birincil müdahaleleri, farklı vakalarlaçalışırken profesyonellerin yaşadığı zorluk derecelerini yordayan faktörler incelenmiştir. Son olarak, çalışmanın kısıtlılıkları ve gelecek araştırmalara dair öneriler tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of the study was to describe the mental health workers in Turkey in terms of four aspects, which were socio-demographic characteristics, educational background, professional information, and political and religious related social identities. A sample of 245 mental health professionals, consisting of psychologists, psychiatrists, psychological counselors, clinical psychologists and clinical psychology MA students filled out the questionnaire. Two methods were utilized. The public link of the questionnaire was sent to the major email groups in which mental health workers were the members. Via the link, the purpose and the content of the study were stated. In addition, the questionnaire was converted into a hard copy, and then distributed to major hospitals, psychological counseling centers, and private psychotherapy clinics in Istanbul. The findings displayed detailed information about the mental health workers in terms of five groups. These were socio-demographic characteristics, educational and training background, experience related characteristics, client related characteristic and proposed interventions. The study further investigated factors that predict healing in clients, drop-out rates and reasons, proposed primary interventions, and difficulties experienced by professionals with different cases. Lastly, limitations and implications for further studies were discussed.