To live with or not to live with?
Beraber yaşamak ya da beraber yaşamamak?
- Tez No: 288044
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. PINAR UYAN SEMERCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Kıbrıs adasının ikiye bölünmüşlüğü yıllardır sürmekte ve Kıbrıs sorunu da uluslararası arenanın en uzun süreli çözülemeyen meselelerinden biri haline gelmiştir. 2004 yılında Annan Planı reddedildikten sonra, Kıbrıs sorununa en uygun çözümün bulunması için Kıbrıs Cumhuriyeti'nde büyük bir tartışma başlamıştır. İki toplumlu, iki bölgeli bir federasyon altında yeniden birleşme, ortak onay alması muhtemel bir çözümün temeli olarak gözükmektedir. Araştırma yöntemlerinden odak gruplarını kullanmak, bana Kıbrıs Rum gençliğinin Kıbrıs sorununun çözümüne ilişkin bakış açısı hakkında yeteri kadar ipucu verdi. Tez, 3 ayrı bölüme ayrılmıştır: milliyetçiliğin zaman içinde Kıbrıs'taki etkisini, Annan Planı'nı ve benim deneklerimin onu algılayışını, ve son olarak da odak gruplarının bahsettiği, hem durumu nasıl analiz ettiklerini hem de Kıbrıs Rum gençlerinin hislerini anlatan, altı çizilmesi gereken önemli faktörleri ifade ediyorum.
Özet (Çeviri)
Cyprus remains for decades divided and the Cyprus conflict is one of the longest standing unresolved issues of the international community. After the rejection of the Annan Plan in 2004, there is a big discussion in the Republic of Cyprus regarding the suitable solution for the Cyprus dispute. Reunification under the Bi-Communal, Bi-Zonal Federation appears to be the only base of a solution that seems ultimately capable of common acceptance. Using the research method of the focus groups, the participants gave me enough clues about the Greek-Cypriot youth?s perspective for the solution in Cyprus. This thesis is divided in three different parts: the effect of nationalism in Cyprus through the years, the Annan Plan and my informants? perception about it and in the end, I have stated various factors which were mentioned in the focus groups and they are quite important to be highlighted, as they analyze the situation but also the feelings of the Greek-Cypriot youngsters today!