The impact of intellectual capital on the financial performance of depositary banks in Turkey
Entelektüel sermayenin Türkiye'de bulunan mevduat bankalarının finansal performanslarına etkisi
- Tez No: 288058
- Danışmanlar: PROF. DR. ORAL ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Çalışmanın amacı entelektüel sermayenin Türkiye'de bulunan mevduat bankalarının finansal performansları üzerindeki etkisinin analiz edilmesidir. Enetelektüel sermaye Value Added Intellectual Capital Coefficient (VAIC) metoduyla hesaplanmıştır. Finansal performanslar ise Özsermaye Karlılığı (ROE), Aktif Karlılığı (ROA), Gelir Büyümesi (GR) ve Çalışan Verimliliği (ER) rasyoları ile hesaplanmıştır. Entelektüel sermayenin finansal performans üzerindeki etkisi 2003-2008 yılları arasında aktif büyüklüğüne göre en büyük 10 banka üzerinde incelenmiştir. Sonuçlar“Firmaların entelektüel sermayeleri finansal performanslarını etkiler”hipotezini desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study is to analyze the impact of intellectual capital on the financial performance of the depository banks in Turkey. The intellectual capital is calculated by using Value Added Intellectual Capital Coefficient (VAIC) method. For measuring the financial performance of the banks, return on equity (ROE), return on total assets (ROA), growth in revenues (GR) and employee productivity (EPR) ratios are used. The effect of intellectual capital on the financial performance is tested for the years 2003-2008 on first 10 depository banks according to their asset size. The results of the hypothesis testing support that firms? intellectual capital has an impact on the financial performance.