The socio-demographic predictors of child abuse and relationships between child abuse, attachment patterns and psychopathology in a group of Turkish university students
Bir grup üniversite öğrencisinde çocuk istismarının sosyo-demografik yordayıcıları ve çocuk istismarı, bağlanma paternleri ve psikopatoloji arasındaki ilişkiler
- Tez No: 288062
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT KÜEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu araştırmanın temel amaçlarından biri çocukluk çağı istismarını yordayan sosyo- demografik etkenleri belirlemektir. İkinci amaç ise bağlanmanın istismar ve psikopataloji arasındaki aracı rolünü incelemektir.Araştırmanın örneklemi İstanbul ilinde bulunan çeşitli üniversitelerde okuyan 1008 öğrenciden oluşmaktadır. Katılımcılara Kısa Semptom Envanteri'nin, Çocukluk Çağı Örselenme Yaşantıları Ölçeği'nin ve İlişki Ölçekleri Anketi'nin Türkçe formu uygulanmıştır. Çocukluk çağı istismar yaşantılarını yordayan sosyo-demografik etkenleri ve bağlanmanın aracı rolünü incelemek amacıyla korelasyon ve regresyon analizleri uygulanmıştır.Şiddetin kültürel ortamdaki onaylanma derecesinin, ebeveynlerin çocukluk çağı istismar öykülerinin olmasının ve sosyo-ekonomik düzeyin çocukluk çağı istismarını yordayan etkenlerden bazıları olarak bulunmuştur. Ayrıca güvensiz bağlanma paternleri fiziksel istismar ile psikopatoloji arasında kısmi aracı değişken rolü oynamaktadır.
Özet (Çeviri)
One of the main aims of this present study is to determine the socio-demographic predictors of child abuse. The second aim is to investigate the mediating role of attachment between child abuse and psychopathology.The sample of the study consists of 1008 individuals who attend different universities in Istanbul. The Turkish versions of Brief Symptom Inventory, Childhood Trauma Questionnaire, and Relationship Scale Questionnaire were applied to the participants. Correlation and regression analysis were conducted in order to investigate the predicting factors of child abuse and mediating role of attachment.The degree of approval of violence in cultural atmosphere, parents? history of childhood abuse and socioeconomic status were among some of the predictors of child abuse. Also insecure attachment patterns play a mediating role between physical abuse and psychopathology.