Application of bootstrap methodology in fund performance
Bootstrap yönteminin fon performansına uygulaması
  1. Tez No: 288088
  2. Yazar: ELİF ÇAKMAKOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURAK SALTOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, İşletme, Econometrics, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finansal İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışma Türk piyasasından seçilen 65 fonun Şubat 2004 ve Aralık 2009 tarihleri arasında yüksek performans gösterip göstermediğini ve şans faktörünün varlığını araştırmaktadır. Sıfır olağandışı performans boş hipotezi ile alfanın t istatistiklerinin dağılımının oluşturulmasında bootstrap yöntemi kullanılmıştır. Bu yöntem ile şansa dayalı olağandışı performans gerçekleşenden ayrıştırılmaktadır. Sonuçlar, Türk fonlarının olağandışı performansının şanstan ziyade yetenekten kaynaklandığını işaret etmektedir. Ayrıca, Henriksson ve Merton zamanlama modelinin bootstrap simülasyonu Türk fon yöneticilerinin zamanlama hatalarının, hisse seçme becerilerinden kaynaklanan iyi performansı yok ettiğini ortaya çıkartmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study investigates any evidence of superior performance among 65 Turkish funds over the period February 2004 to December 2009, as well as any evidence of luck. Bootstrap procedure is used to construct a distribution of the t statistics of performance measure alpha with the null hypothesis of zero abnormal performance. With this procedure, any abnormal performance resulting from luck is separated from the actual. The results indicate that abnormal performances of Turkish funds are due to skill rather than luck. Furthermore, bootstrap simulation of Henriksson and Merton timing model reveals that the inability of timing within Turkish fund managers diminishes good performance resulting from the stock picking ability of them.